Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Przekroczenie limitu zwolnienia z kasy fiskalnej – obowiązki przedsiębiorcy

W 2017 roku limit zwolnienia z kasy fiskalnej nie uległ zmianie i wciąż wynosi 20 000 zł obrotu netto zrealizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych. W którym momencie dochodzi do przekroczenia ww. progu i jakie obowiązki od tego momentu ciążą na przedsiębiorcy?

Przekroczenie limitu – od kiedy kasa fiskalna?

Przedsiębiorcy, którzy przekroczą limit zwolnienia z kasy fiskalnej mają obowiązek w ciągu dwóch miesięcy rozpocząć rejestrowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych na kasie. Termin ten liczyć się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przekroczono limit.

PRZYKŁAD

Hurtownia Zaczarowany Ołówek w 2017 r. dzięki skutecznej reklamie zyskała sporo klientów indywidualnych i przekroczyła limit zwolnienia z kasy w dniu 17 lipca 2017 r. Oznacza to, że kasę fiskalną powinna ona wprowadzić najpóźniej od 1 października 2017 r.

Przekroczenie limitu zwolnienia z kasy – OBOWIĄZKI

Podatnicy, którzy przekroczą limit, poza koniecznością zakupienia kasy fiskalnej, powinni także dokonać właściwej rejestracji kasy.


KROK 1.

Zawiadomienie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego o planowanym rozpoczęciu ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej – jego wzór znajdziemy w Załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie kas. Co ważne, jest to niezbędny element, by przedsiębiorca mógł skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej.

KROK 2.

Fiskalizacja kasy – dokonywana jest przez serwisanta kas – jest to jednokrotne i niepowtarzalne uaktywnienie systemu fiskalnego urządzenia, wraz z wpisaniem NIP przedsiębiorcy do pamięci fiskalnej. Potwierdzeniem tego procesu jest wydruk raportu dobowego, który należy dołączyć do książki kasy.

KROK 3.

Zgłoszenie do naczelnika US danych kasy – w terminie 7 dni od fiskalizacji. Na tej podstawie kasa otrzymuje indywidualny numer ewidencyjny, który należy nanieść w książce kasy oraz trwale na obudowę urządzenia (wzór – Załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie kas).

Po wypełnieniu ww. obowiązków urząd skarbowy wydaje zawiadomienie o zarejestrowaniu kasy.

EWIDENCJA NA KASIE – DODATKOWE OBOWIĄZKI:
  • drukowanie paragonów fiskalnych do każdej transakcji i przekazywanie ich nabywcom,
  • sporządzanie raportów fiskalnych dobowych po zakończeniu sprzedaży na dany dzień oraz miesięcznych w terminie do 25. dnia następnego miesiąca,
  • wykonywanie przeglądu kasy – obowiązkowo co 2 lata.

Prowadzisz sklep internetowy? Sprawdź, czy musisz mieć kasę fiskalną!

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ