Rolnik rozliczający VAT w trybie mieszanym

Osoba prowadząca gospodarstwo rolne może korzystać ze zwolnienia z VAT przewidzianego dla tzw. dla rolników ryczałtowych i jednocześnie prowadzić inną działalność w której jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby poprawnie rozliczać podatek VAT!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoba prowadząca gospodarstwo rolne może jednocześnie prowadzić inną działalność gospodarczą. Jeżeli korzysta on ze zwolnienia z VAT przewidzianego dla tzw. dla rolników ryczałtowych i jednocześnie zarejestrował się jako czynny podatnik VAT, by rozliczać ten podatek przy drugiej działalności, wówczas powinien zwrócić szczególną uwagę na kwestię poprawnego rozliczenia podatku od towarów i usług. Na czym polega rozliczenie VAT w trybie mieszanym? Sprawdźmy.

Gospodarstwo rolne i działalność opodatkowana VAT a odliczanie VAT naliczonego

Procedura rozliczania VAT, z której korzystają rolnicy ryczałtowi, to rodzaj zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług. Właśnie dlatego osoby prowadzące działalność rolniczą opodatkowaną w ten sposób, nie odliczają podatku naliczonego od zakupów z nią związanych. Zasada ta nie zmienia się, jeśli rolnik ryczałtowy prowadzi jednocześnie inną działalność podlegającą opodatkowaniu VAT. W takiej sytuacji może on dokonywać odliczenia VAT wyłącznie od zakupów związanych z działalnością opodatkowaną.

Jeżeli część z dokonywanych zakupów nie da się w sposób jednoznaczny przydzielić do działalności zwolnionej (gospodarstwa rolnego) ani do działalności opodatkowanej – czyli są to tzw. koszty wspólne – wówczas należy rozliczyć część VAT naliczonego przypadającą na drugą ze wspomnianych działalności, stosując tzw. wskaźnik VAT (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Obowiązki rolnika rozliczającego VAT w trybie mieszanym

Rolnik ryczałtowy, który prowadzi jednocześnie inną działalność gospodarczą opodatkowaną VAT, po zarejestrowaniu na druku VAT-R powinien:

  • zgłosić w urzędzie skarbowym wskaźnik VAT wyliczony szacunkowo,
  • wystawiać faktury dla każdej transakcji opodatkowanej VAT,
  • prowadzić rejestry sprzedaży i zakupu VAT,
  • terminowo składać deklaracje VAT-7/VAT-7K oraz płacić należny podatek (wykazując wyłącznie sprzedaż opodatkowaną i związane z nią zakupy – także te rozliczane wg wskaźnika),
  • co miesiąc (do 25 dnia kolejnego miesiąca) generować i przesyłać pliki JPK_VAT,
  • po zakończeniu roku dokonać korekty rozliczeń VAT zgodnie z rzeczywistym wskaźnikiem sprzedaży mieszanej.

Sprawdź, jak rozliczać sprzedaż mieszaną w systemie ifirma.pl!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce