Powrót

Rozliczenie VAT przy wynajmie

rozliczenie VAT przy wynajmie

Czynny podatnik VAT, który zakupił mieszkanie w celu wynajmowania go w ramach prowadzonej działalności, powinien zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe rozliczenie podatku od towarów i usług. To w jaki sposób będzie ono przebiegało zależy przede wszystkim od rodzaju wynajmu – czy jest to najem na cele mieszkaniowe długo- czy krótkoterminowy, czy też wynajmowane są powierzchnie użytkowe. Sprawdźmy, jak wygląda rozliczenie VAT przy wynajmie.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Czynny podatnik VAT, który zakupił mieszkanie w celu wynajmowania go w ramach prowadzonej działalności, powinien zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe rozliczenie podatku od towarów i usług. To w jaki sposób będzie ono przebiegało zależy przede wszystkim od rodzaju wynajmu. Czy jest to najem na cele mieszkaniowe długo- czy krótkoterminowy, czy też wynajmowane są powierzchnie użytkowe. Sprawdźmy, jak wygląda rozliczenie VAT przy wynajmie.

Najem długoterminowy na cele mieszkaniowe a rozliczenie VAT

Najem długoterminowy na cele mieszkaniowe, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Oznacza to, że właściciel mieszkania wystawiając faktury/rachunki nie nalicza na nich VAT. Z drugiej strony nie może on jednak dokonać odliczenia VAT naliczonego przy zakupie mieszkania, wydatkach związanych z przystosowaniem lokalu, a później także innych wydatkach związanych z najmem. W takiej sytuacji w kosztach działalności pojawią się wartości brutto (ponieważ VAT niepodlegający odliczeniu stanowi koszt uzyskania przychodu).

Najem krótkoterminowy na cele mieszkaniowe a VAT

Inaczej traktowany jest krótkoterminowy najem na cele mieszkaniowe. Zdaniem organów podatkowych należy on bowiem do tzw. usług związanych z zakwaterowaniem (zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o VAT), do których zastosowanie znajduje stawka 8% VAT. Prowadzenie tego typu działalności daje możliwość odliczenia VAT od zakupu mieszkania oraz wszelkich innych wydatków z nim związanych (na przystosowanie lokalu, jego wyposażenie, remonty etc.).

Rozliczenie VAT a najem na cele użytkowe

W przypadku najmu na cele użytkowe (inne niż mieszkaniowe, czyli np. najem biura, pomieszczenia sklepowego, magazynu) ustawodawca nie przewidział żadnych szczególnych zasad opodatkowania. W związku z powyższym czynny podatnik wystawiający fakturę za tego typu usługę powinien zastosować do niej standardową, 23-procentową stawkę VAT. Również w tym wypadku, ponieważ wszystkie zakupy związane z najmem służą działalności opodatkowanej, przedsiębiorca ma prawdo do odliczenia VAT od wszystkich związanych z nią wydatków.

Działalność mieszana a podatek VAT

Przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży zarówno opodatkowanej, jak i zwolnionej (np. w wakacje wynajmuje mieszkanie studentom – najem długoterminowy zwolniony z VAT, a w wakacje zarabia wynajmując lokal turystom – z 8% VAT), do kosztów wspólnych (których nie da się przypisać żadnemu z rodzajów działalności) powinien zastosować tzw. proporcję. Więcej na temat prowadzenia takich rozliczeń przeczytasz tutaj.

Dowiedz się więcej o stawkach VAT stosowanych przy wynajmie!
 
▲ wróć na początek

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość