Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Samochody elektryczne w PIT i akcyzie

Ochrona środowiska naturalnego cały czasy znajduje się na tapecie ustawodawcy, co wpływa również na przepisy podatkowe. Jedna z najnowszych ustaw – Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych – znajduje swoje odbicie w zakresie podatku dochodowego oraz akcyzy.

Samochody elektryczne a amortyzacja

Nowa ustawa o elektromobilności precyzuje i reguluje zasady wykorzystywania samochodów elektrycznych – czyli samochodów, które wykorzystują do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.

Aby zachęcić przedsiębiorców do nabywania takich pojazdów, co do zasady mniej szkodliwych niż samochody z silnikami spalinowymi, ustawodawca przewidział zachętę podatkową. Zgodnie ze znowelizowanym art. 23 ust. 1 pkt. 4 lit. a), odpisy amortyzacyjne elektrycznych samochodów osobowych mogą stanowić koszt uzyskania przychodów do wartości 30 000 euro – czyli o 10 000 euro więcej, niż jest to możliwe w stosunku do tradycyjnych pojazdów. Zasada przeliczenia limitu na złotówki jest analogiczna jak w przypadku samochodów spalinowych – stosujemy średni kurs NBP z dnia przekazania samochodu do użytkowania.

Samochody elektryczne a akcyza

Co do zasady, nabycie samochodu osobowego zza granicy wiąże się z koniecznością opłacania akcyzy. Jednakże nabywając samochody przyjazne środowisku, podatnik będzie co do zasady zwolniony z akcyzy – co ciekawe, to zwolnienie obowiązuje obecnie w zakresie szerszym, niż zachęta w podatku dochodowym.

Zgodnie z nowo dodanym art. 109a, nabywając osobowy samochód elektryczny (zdefiniowany powyżej), podatnik nabywa prawo do zwolnienia z akcyzy. Potwierdzenie spełnienia warunków uprawniających do zwolnienia można uzyskać u naczelnika właściwego urzędu skarbowego – co ważne, zaświadczenie takie wydawane jest dopiero na wniosek podatnika oraz po przedstawieniu przez niego dokumentacji potwierdzającej fakt, że pojazd jest samochodem elektrycznym.

Natomiast art. 163a pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z akcyzy – na analogicznych warunkach jak przy samochodzie elektrycznym – przy zakupie samochodu hybrydowego. Określenie hybrydowy samochód osobowy stosuje się w odniesieniu do pojazdu, który posiada napęd spalinowo-elektryczny, a energia elektryczna akumulowana jest przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.

Co ważne, zakup samochodów hybrydowych będzie premiowany tylko przez trzy lata – zwolnienie z akcyzy przestanie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2021 r.


Czy wiesz, że za torebki foliowe musisz pobierać opłatę? Sprawdź, jak Ministerstwo Środowiska walczy z nadmiarem opakowań jednorazowych!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


  • roya

    Co prawda korzystam z elektryka tylko w firmie odkad szefowa dolaczyla do floty kilka do przetestowania, ale jak cenowo elektryki pojda w dol to bank sie zdecyduje. Jazda jest nieporwnywalna do spalinowego – ogromny komfort, nic nie buczy – sa bardzo ciche i chyba w ogole sie nie psuja. A nawet i ładowanie nie jest uciazliwe. Zajeżdżam na greenway’a a gdy auto sie ładuje ja w tym czasie zdaze cos zjesc i dalej w trase. A jak odpalą te ultraszybkie ładowarki to juz w ogole bedzie luksus. Oby rzeczywiscie udalo sie szybko rozbujać temat u nas to i ludzie zaczna sie przekonywac i myslec o zmianie


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ