Split payment a konieczność posiadania konta firmowego

Czy można posiadać tylko konto prywatne w celu dokonania płatności split payment? Czy też przedsiębiorca został zobligowany założyć konto firmowe?

Przepisy prawa wymagają posiadania konta bankowego przez przedsiębiorców.

Konto bankowe jest potrzebne w przypadku rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, urzędem skarbowym. Rachunek płatniczy również jest konieczny w przypadku transakcji zawartych pomiędzy przedsiębiorcami na kwoty powyżej 15 000 zł.

Przedsiębiorca może zdecydować o fakcie czy to ma być konto prywatne czy firmowe. Przepisy nie obligują przedsiębiorców do założenia konta firmowego.

Od 1 lipca 2018 r. przedsiębiorcy mogą stosować system podzielnej płatności (split payment). W związku z tym banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo- kredytowe (SKOK) do każdego rachunku rozliczeniowego podatników prowadzących działalność gospodarczą prowadzą rachunek VAT. Rachunki VAT nie są tworzone dla kont prywatnych, nawet jeśli są wykorzystywane w działalności.

Rozliczenia z podzieloną płatnością dotyczą wyłącznie rachunków firmowych. Jeżeli firma- sprzedawca nie posiada konta firmowego, to aby otrzymać zapłatę z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności,będzie musiała założyć takie konto. Rachunek VAT jest tworzony tylko do konta firmowego.

Firma- nabywca może dokonać podzielonej płatności również tylko z konta firmowego. Z konta prywatnego nie ma możliwości dokonania przelewu z komunikatem podzielonej płatności.

Należy zaznaczyć, że to nabywca towarów/usług decyduje, jaki przelew chciałby wykonać: zwykły, czy z podzieloną płatności. Podmiot płacący za fakturę nie jest zmuszony do stosowania systemu split payment – skorzystanie z mechanizmu podzielonej płatności jest dobrowolne.

Reasumując, w celu korzystania z podzielonej płatności należy założyć konto firmowe.

Nowy rachunek bankowy zgłasza się na wniosku CEiDG-1.

Fakt, iż można teraz stosować podzieloną płatność nie zobowiązuje przedsiębiorców do założenia rachunku firmowego. Możliwe jest nadal posiadanie tylko rachunku prywatnego i nie korzystanie ze split payment. Kontrahenci będę wówczas zmuszeni do wykonania zwykłego przelewu.

Temat podzielonej płatności (split payment) omówiony jest tu.


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Biuro rachunkowe

internetowo, wygodnie

Pełna odpowiedzialność
za prowadzoną dokumentację

Wygodne formy dostarczania dokumentów (online, poczta)

JUŻ OD
99
zł/mc
ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.