Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Split payment a zapłata na podstawie zamówienia lub dokumentu pro forma

Dokonując zapłaty z wykorzystaniem mechanizmu split payment nabywca powinien wskazać numer faktury, której ta zapłata dotyczy. Czy w takim razie można dokonać podzielonej płatności na podstawie tzw. faktury pro forma lub zamówienia, powołując się na ich numer w tytule przelewu?

Split payment wymaga wskazania konkretnej faktury

Regulacje na temat mechanizmu podzielonej płatności znajdziemy w art. 108a-d ustawy o VAT. Jak czytamy w art. 108a pkt 3, korzystając ze split payment, poza kwotą podatku i wartością brutto, nabywca ma obowiązek wskazać numer faktury, za którą dokonywana jest płatność.

Faktura pro forma bez split payment

Faktura pro forma czy zamówienie, na podstawie których przedsiębiorcy często dokonują zapłaty za przyszłe dostawy towarów i usług w większości przypadków nie zawierają wszystkich niezbędnych danych, by uznać je za fakturę (np. wyszczególnionej kwoty podatku). Czasami jednak znajdziemy na nich wszystkie potrzebne informacje. W związku z powyższym pojawiły się wątpliwości, czy możliwe jest wówczas zastosowanie split payment do takiej przedpłaty na podstawie faktury pro forma lub zamówienia i powołanie się w tytule przelewu na numer takiego dokumentu.

Ministerstwo Finansów w swoich objaśnieniach podatkowych z dnia 29 czerwca 2018 roku o stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności wskazuje, że postępowanie takie nie jest możliwe. Czytamy tam wprost, że „nie będzie natomiast możliwe zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności w przypadku otrzymania przed dostawą towarów czy świadczeniem usług dokumentu zwanego potocznie fakturą >>pro forma<<. Dokument ten nie jest bowiem fakturą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT”.

Faktura zaliczkowa zamiast faktury pro forma

By możliwe było zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności do przedpłaty lub zaliczki, nabywca powinien poprosić sprzedawcę np. o fakturę zaliczkową (sprzedawca jednak nie ma obowiązku jej wystawić – więcej na temat konsekwencji takiego działania przeczytasz tutaj ). Obecnie obowiązujące przepisy zezwalają bowiem na wystawienie takiego dokumentu na 30 dni przed otrzymaniem wpłaty od nabywcy. Faktura zaliczkowa będzie stanowić pełnoprawny dokument pozwalający do zastosowania split payment.


Sprawdź, czy na fakturze musisz podać numer konta do celów VAT


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik



Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ