Split payment – podzielona płatność VAT

Już od początku 2018 roku przedsiębiorców może zaskoczyć „rozmnożenie się” kont bankowych. Będzie to skutek planowanego mechanizmu split payment, czyli płatności dzielonej na kwotę netto oraz VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Już od początku 2018 roku przedsiębiorców może zaskoczyć „rozmnożenie się” kont bankowych. Będzie to skutek planowanego mechanizmu split payment, czyli płatności dzielonej na kwotę netto oraz VAT.

Split payment – jak działa?

Mechanizm podzielonej płatności dotyczy jedynie wydatków opłacanych za pośrednictwem firmowego rachunku bankowego. Zgodnie z założeniem, płatność za fakturę może zostać podzielona na dwa odrębne przelewy, wpływające następnie na konta sprzedawcy:
  • Kwota netto – na dotychczasowy rachunek bankowy
  • Kwota VAT – na specjalne konto wyodrębnione wyłącznie dla VAT.
Decyzję o tym, czy płatność zostanie dokonana tradycyjnym, pojedynczym przelewem, czy też podzielona na dwa, będzie podejmował nabywca. Uwaga! Stworzenie osobnych kont bankowych dla VAT będzie leżało w gestii banków. Podatnicy nie będą ponosili z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Co możesz zrobić z rachunkiem VAT?

Zgodnie z powyższym mechanizmem przedsiębiorcy będą mogli swobodnie dysponować jedynie środkami netto, które otrzymają na dotychczasowe konto bankowe. Natomiast środki przeznaczone na VAT będą już obwarowane pewnymi ograniczeniami – ani przedsiębiorca, ani organy skarbowe nie będą posiadały pełnej swobody w dysponowaniu tymi pieniędzmi. Zatem z rachunku VAT będzie można opłacać:
  • VAT naliczony – na vatowski rachunek innego przedsiębiorcy
  • VAT należny – do urzędu skarbowego, na podstawie złożonej deklaracji VAT.
Jeśli na koncie VAT zbierze się duża ilość środków, możliwe będzie zawnioskowanie do urzędu skarbowego o przelanie ich na rachunek obrotowy firmy – na podjęcie takiej decyzji urzędnikom będzie przysługiwało 90 dni. Uwaga! Istotne, aby rozróżnić dwa rodzaje zwrotu VAT przy zastosowaniu split payment:
  • Zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym – w terminie 25, 60 lub 180 dni, na podstawie deklaracji VAT
  • Zwrot środków z konta bankowego VAT na zwykłe konto obrotowe – w terminie 90 dni, na podstawie wniosku

Split payment – korzyści

W związku z faktem, że split payment jest generalnie dobrowolne dla płacącego, organy skarbowe chcą zachęcić przedsiębiorców do korzystania z tego instrumentu, poprzez:
  • Skrócenie terminu zwrotu nadwyżki VAT naliczonego do 25 dni
  • Ochronę przed sankcjami za błędnie rozliczoną fakturę
  • Brak odpowiedzialności solidarnej z ewentualnymi nieuczciwymi sprzedawcami
  • Obniżenie wysokości podatku do zapłaty do urzędu skarbowego, jeśli będzie on wpłacany przed ustawowym terminem.
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
3 komentarze
  1. ifirma.pl

    Mechanizm podzielonej płatności dotyczy jedynie wydatków opłacanych za pośrednictwem firmowego rachunku bankowego.

  2. ifirma.pl

    Z uwagi na to, że zmiany jeszcze nie weszły w życie nie da się określić jak będzie wyglądał stan faktyczny. Zmiany jak jest napisane są planowane, zatem nie ustosunkowujemy się do wątpliwości jakie ze sobą niosą.

  3. ktos

    Zdazysz jeszcze je powyklinac. Zauwaz, ze:
    – firmy maja czesto wiele rachunkow w roznych bankach – co zrobisz VATem na dedykowanym rachunku w innym banku bankami? (=> nie przesuniesz miedzy bankami, mozliwe ze bedzie taka mozliwosc, ale to nie jest pewne! mozliwe ze bedziesz musial zlecic kilka przelewow z kilku bankow – nie wiadomo czy w przelewie VAT da sie poslac sam VAT i czy da sie wyslac kwote VAT rozna od 23% naleznosci netto)
    – platnosci masowe zostana pieknie rozwalone – przelew VAT wymaga by podac referencje faktur – nie zmiescisz tam elaboratu
    – nie wiadomo czy rach. VAT bedzie oprocentowany – nie licz na hojnosc bankow
    – obrot na rachunku VAT nie bedzie twoim obrotem – spadna Ci obroty zaplacisz w banku
    Zobaczysz jak bedziesz klac w styczniu. Mam podac Ci wiecej przykladow?

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce