Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Spółka cywilna – sprzedaż samochodu wspólnikowi jako osobie fizycznej

Spółka cywilna, choć nieposiadająca osobowości prawnej, może posiadać majątek odrębny od majątków prywatnych wspólników. W związku z tym transakcja sprzedaży samochodu z majątku spółki cywilnej do majątku wspólnika-osoby fizycznej jest możliwa, również na gruncie przepisów podatkowych.

Sprzedaż samochodu spółki cywilnej dla wspólnika

Spółka cywilna, zbywając składnik swojego majątku na rzecz wspólnika-osoby fizycznej, powinna udokumentować taką transakcję fakturą sprzedaży (ewentualnie paragonem, jeśli spółka nie korzysta ze zwolnienia z kasy fiskalnej lub ma obowiązek jej posiadania).

Cenę sprzedaży należy ustalić w oparciu o wartość rynkową sprzedawanego pojazdu, tak aby organy skarbowe nie powzięły wątpliwości co do transakcji. Generalnie organy skarbowe mają możliwość zakwestionowania transakcji, jeśli jej wartość jej zbyt niska i może narazić budżet państwa na uszczuplenie. Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi z dużym prawdopodobieństwem zostaną sprawdzone pod kątem poprawności rozliczenia.

Sprzedaż samochodu wspólnikowi a PIT

Sprzedaż samochodu w spółce cywilnej na rzecz jednego ze wspólników powoduje powstanie przychodu w spółce na ogólnych zasadach. Oznacza to, że wartość sprzedawanego pojazdu będzie stanowiła przychód spółki, rozliczany przez wspólników na zasadzie ich udziałów. Dla rozliczenia przychodu nie ma znaczenia, że jeden ze wspólników jest jednocześnie nabywcą pojazdu.

Jeśli sprzedawany samochód nie został jeszcze zamortyzowany, pozostałą do zamortyzowania wartość można ująć w księdze przychodów i rozchodów jako pozostały koszt. Ten koszt również zostanie rozdzielony proporcjonalnie pomiędzy wspólników.

Z drugiej strony warto pamiętać, że wspólnik-nabywca jako osoba fizyczna nie rozliczy zakupu samochodu jako kosztu uzyskania przychodu.

Sprzedaż samochodu wspólnikowi a VAT

Spółka cywilna będąca czynnym podatnikiem VAT jest zobowiązana do rozliczenia VAT od sprzedaży swoich środków trwałych, jeśli:

  • Przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT przy nabyciu, oraz/lub
  • Składnik majątku był wykorzystywany dla celów działalności opodatkowanej.

Co do zasady w spółce będącej czynnym podatnikiem VAT samochody są wykorzystywane dla działalności opodatkowanej – co oznacza, że sprzedaż samochodu wspólnikowi będzie podlegała podatkowi VAT.


Przy sprzedaży auta pamiętaj o korekcie VAT! Planujesz sprzedaż auta wykupionego z leasingu?Sprawdź jak ją rozliczyć krok po kroku!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ