Spółki osobowe i cywilna a rozliczanie podatku dochodowego

Spółka cywilna oraz spółki osobowe osób fizycznych to działalności, które nie posiadają osobowości prawnej. Co za tym idzie – nie mogą być w większości podatnikami podatku dochodowego, zatem z PIT rozliczać się powinni poszczególni wspólnicy. Jakie formy opodatkowania może wybrać w spółce wspólnik-osoba fizyczna?

Spółka cywilna i jawna – wszystkie formy opodatkowania

Generalnie spółka cywilna i spółka jawna to bardzo podobne formy działalności – są zakładane przez wspólników o równych prawach, w celu prowadzenia wspólnej firmy. Niewielka ilość obwarowań prawnych i ograniczeń powoduje, że wspólnicy takich spółek mają największe możliwości wyboru formy opodatkowania. Co do zasady, dostępne są:


Jeśli wspólnicy zdecydują się na rozliczanie dochodów według Ustawy o PIT, każdy z nich może odrębnie zadecydować, czy będą to zasady ogólne, czy podatek liniowy. Sprawa komplikuje się przy formach zryczałtowanych – ich wybór możliwy jest wyłącznie wtedy, kiedy na daną formę zdecydują się wszyscy wspólnicy spółki. Gdyby nawet któryś ze wspólników zgłosił wybór formy zryczałtowanej bez porozumienia z pozostałymi wspólnikami, zgłoszenie to będzie nieważne.

Spółka partnerska i komandytowa – tylko z ustawy o PIT

Spółki partnerska i komandytowa to nieco bardziej skomplikowane formy prowadzenia działalności przez osoby fizyczne. W spółce partnerskiej mamy do czynienia z partnerami, którzy wykonują określony wolny zawód. Wśród wspólników spółki komandytowej wyróżniamy komplementariuszy (wspólników czynnych) oraz komandytariuszy (wspólników biernych).

Wspólnicy tych spółek, będący osobami fizycznymi, mają do wyboru tylko dwie metody rozliczania dochodu – zasady ogólne lub podatek liniowy. Formy zryczałtowane nie mogą być w tym wypadku zastosowane.

Swoboda wyboru pozwala wspólnikom na zdecydowanie o swoim podatku indywidualnie – zatem niezależnie od innych, mogą oni wybrać skalę podatkową albo podatek liniowy.

Spółka komandytowo-akcyjna – sztywne zasady

Rozliczenie spółki komandytowo-akcyjnej jako jedyne wśród spółek osobowych jest podwójne – tak, jak spółki kapitałowe (akcyjna i z ograniczoną odpowiedzialnością), spółka rozlicza CIT od dochodu, a dopiero potem poszczególni wspólnicy (osoby fizyczne) rozliczają PIT w wysokości 19%.


Działalność i spółka? Zobacz, jak łączyć opodatkowanie z różnych działalności!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Darmowy e-book z poradami księgowymi