Sprzedaż bezrachunkowa u ryczałtowca

Przedsiębiorcy, którzy opodatkowują przychody z działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym, obowiązani są do ujmowania wszystkich osiągniętych przychodów w ewidencji przychodów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Przedsiębiorcy, którzy opodatkowują przychody z działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym, obowiązani są do ujmowania wszystkich osiągniętych przychodów w ewidencji przychodów. Sposób dokumentowania oraz wykazywania przychodów określa Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ewidencja przychodów

Zgodnie z paragrafem 3 powyższego Rozporządzenia zapisy w ewidencji dokonywane są na podstawie
  • faktur
  • faktur VAT RR
  • rachunków
  • dokumentów celnych
Przedsiębiorcy, którzy ewidencjonują sprzedaż na kasie rejestrującej, sporządzają raporty dobowe i raporty miesięczne. Przedsiębiorca sam dokonuje wyboru, które z tych raportów będą wpisywane do ewidencji przychodów. Zapisy w ewidencji mogą być też dokonywane na podstawie dziennego zestawienia faktur. Paragraf 7 Rozporządzenia wymienia niezbędne elementy zestawienia:
  1. data;
  2. numer zestawienia;
  3. numery faktur objętych zestawieniem;
  4. daty faktur objętych zestawieniem;
  5. łączna wartość przychodów wynikającą z tych faktur z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Sprzedaż bezrachunkowa

W przypadku sprzedaży bezrachunkowej (niefakturowanej) zapisy w ewidencji wprowadzamy na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie jest wykazana wartość tych przychodów za ten dzień z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zapisów w ewidencji przychodów nie można dokonywać na podstawie ewidencji sprzedaży bezrachunkowej, którą mogą prowadzić podatnicy rozliczający się na Księdze Przychodów i Rozchodów. Rozporządzenie w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów przewiduje księgowanie sprzedaży bezrachunkowej tylko i wyłącznie na podstawie dowodów wewnętrznych. Natomiast jeśli przedsiębiorca osiąga przychody, o których mowa w art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. otrzymane kary umowne, różnice kursowe) oraz w razie osiągania przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy, zapisów dokonuje się na podstawie dowodów potwierdzających faktyczne uzyskanie tych przychodów. Zapisów w ewidencji ryczałtu należy dokonywać w porządku chronologicznym, nie później niż do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.   Autor: Monika Kobylak – ifirma.pl

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce