Stawka VAT 0% w obrocie krajowym

Stawka VAT 0% to preferencyjna stawka podatku od towarów i usług, która znajduje zastosowanie m.in. w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów czy też eksportu towarów poza UE. Co ważne, w określonych sytuacjach i po spełnieniu wskazanych w ustawie o VAT warunków, możliwe jest także stosowanie jej w obrocie krajowym.

Towary i usługi objęte stawką 0% VAT

Informację o tym, do których towarów i usług możliwe jest zastosowanie stawki 0% VAT znajdziemy w art. 83 ustawy o VAT. Lista ta obejmuje m.in.: dostawy towarów służących do zaopatrzenia statków i samolotów, towarów do wolnych obszarów celnych, a także dostawy sprzętu komputerowego m.in. dla placówek oświatowych (po spełnieniu warunków określonych w ww. ustawie).

Kiedy można zastosować stawkę 0% VAT przy dostawie sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych?

Preferencyjna stawka dotyczy wyłącznie towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT (m.in. jednostek centralnych, monitorów, zestawów komputerów, drukarek, skanerów etc.). Co więcej, stawka 0% znajdzie zastosowanie tylko wówczas, gdy dostawca posiada:

  • stosowne zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową,
  • kopię umowy o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu komputerowego placówce oświatowej wraz z zamówieniem potwierdzonym przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową.

Co więcej, wskazane wyżej dokumenty należy złożyć w urzędzie skarbowym.

Stawka VAT 0% przy towarach sprzedanych podróżnym

Zgodnie z art. 129 ustawy o VAT, do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca ma prawo zastosować stawkę VAT 0%. Co ważne, by było to możliwe, musi on spełnić następujące warunki:

  • pisemnie powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o fakcie, że jest uprawnionym sprzedawcą oraz o miejscu, gdzie podróżny będzie mógł odebrać podatek oraz z jakimi podmiotami ma on zawarte umowy dotyczące dokonywania tych zwrotów i przedłożyć kopie tych umów,
  • przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej musi otrzymać imienny dokument wystawiony uprzednio podróżnemu z potwierdzeniem wywozu tych towarów poza terytorium UE (otrzymanie dokumentu w ciągu 10 miesięcy od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy, upoważnia do złożenia korekty deklaracji za miesiąc otrzymania).

 

Stawkę VAT 0% można zastosować także przy WDT – kliknij i dowiedz się więcej na ten temat!
 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK