Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Stawka VAT na książki i audiobooki w 2011 r

Stawka VAT na książki do 30 kwietnia 2011

Do dnia 30 kwietnia na mocy ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 22 grudnia 2010 r.w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obniża się stawkę VAT do 0% na :

a) dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) —

z wyłączeniem map i ulotek — oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,

b) importu drukowanych książek i broszur (ex CN4901), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN;

Po 30 kwietnia 2011 r
Po dniu 30 kwietnia do książek drukowanych, oznaczonych symbolami ISBN, map – wytwarzanych metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek, oraz do wydawnictw w alfabecie Braille’a będzie miała zastosowania stawka 5%.

Stawka VAT na audiobooki

Od 1 stycznia 2011 r. audiobooki będą opodatkowane stawką 5% (dotychczas 22%). Audiobooki zostały wymienione w załączniku nr 10 do ustawy o podatku VAT, pozycja 33. Obniżona stawka nie będzie miała zastosowania do książek, które klient ściąga sobie ze strony internetowej, wysyłanej w formie np. PDF.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


 • no i jak vat wszystkie kasy sa juz na 23 %? da sie robic zakupy -bo z domu jeszcze nie wychodzilem

 • W części dotyczącej audiobooków zastosowano chyba jakiś skrót myślowy.

  Audiobook to “książka do słuchania” czyli najprawdopodobniej plik z rozszerzeniem .mp3 ewentualnie .wav . Plik z rozszerzeniem .pdf to książka do czytania na ekranie komputera albo do wydrukowania – czyli tzw. ebook.

  Ale dzięki za namiar na załącznik. Idę wsadzić nos w ustawę. Może zamiast ebooków zacznę sprzedawać audiobooki… :)

 • Nigdzie nie ma stawki vat na książki używane-antykwariat internetowy. PKD 47.00.92

 • Wojtek WoWo

  TO JEST FAŁSZYWA INFORMACJA. BRAK ZASTRZEŻEŃ Z PARAGRAFU 38, ŻE TO DOTYCZY TOWARÓW-KSIĄŻEK PRZESŁANYCH, UJĘTYCH W SPISIE (DO)NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2010 ROKU.

 • Wojtek WoWo

  DO BOŻENY DALASIŃSKIEJ
  W VACIE NIE ROZPATRUJE SIĘ PO PKD, TYLKO PKWiU.

 • Bozena Dalasińska

  Ministesrtwo Finansów zamieściło na swojej stronei internetowej wyjaśnienie na ten temat:

  Przepisy § 36 i 38 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649) umożliwiają stosowanie obniżonej do wysokości 0 % stawki podatku VAT w okresie do dnia 30 kwietnia 2011 r. dla dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) – z wyłączeniem map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz importu drukowanych książek.

  Warunkiem zastosowania stawki 0 % jest posiadanie przez podatnika dokumentacji potwierdzającej, że książki zostały:

  ujęte przez podatnika (dokonującego ich dostawy) w spisie z natury sporządzonym na dzień 31 grudnia 2010 r.
  lub
  przekazane do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 r.
  Pierwszy z wymienionych warunków ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że preferencja ta może dotyczyć tylko jednego etapu obrotu i tylko tych książek, które u dokonującego ich dostawy zostały objęte spisem z natury.

  Drugi z warunków, ten powiązany z okolicznością wydania książek do dystrybucji, ma charakter przedmiotowy.

  Spełnienie tego warunku oznacza, że o ile książki (tzn. konkretne egzemplarze nakładu) zostały wprowadzone do obrotu (dystrybucji) przed dniem 1 stycznia 2011 r., a czynność ta miała się wiązać w efekcie z ich dostawą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług wg stawki 0 % (obowiązującej dla tych towarów do końca 2010 r.), to do dnia 30 kwietnia 2011 r. na wszystkich dalszych etapach obrotu książki te będą korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT 0 % (jeśli dokonujący ich dostawy posiada stosowną dokumentację potwierdzającą przekazanie tych książek do dystrybucji do końca 2010 r.).

  UWAGA

 • Marcin

  W kwestii audiobook’ów – autorowi/autorce chodziło wedle wszelkiego prawdopodobieństwa o to, co pod tym linkiem jest szerzej opisane (link zresztą dotyczy także szerzej ebook’ów oraz książek drukowanych):

  http://www.eksiazki.org/ludzie-listy-pisza-czyli-odpowiedz-ministerstwa-w-sprawie-podatku-vat-na-ebooki/

  zatem w skrócie: niestety nie ma różnicy pomiędzy ebook’ami i audiobook’ami kupowanymi online – stawka VAT pozostaje standardowa, a mianowicie aż 23%.

  Niemniej jest to stan rzeczy nie bardzo wiadomo na jaki dzień. Być może zatem obecnie, tj. w styczniu 2013 roku, coś się w tej sprawie już zmieniło…

  Jeśli komuś coś na ten temat wiadomo, bardzo proszę o komentarz.


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ