Świadczenie zagranicznych usług budowlanych a deklaracja VAT

Polscy przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi budowlane na terenie innych państw członkowskich UE powinni pamiętać, że w odniesieniu do tego typu świadczeń ustawodawca przewidział szczególny sposób określania miejsca opodatkowania VAT. Usługi takie należy bowiem opodatkować w kraju, w którym znajduje się dana nieruchomość. Czy sprzedaż taką należy zatem wykazać w deklaracji VAT?

Usługi budowlane za granicą – miejsce opodatkowania

Określając miejsce opodatkowania usług budowlanych wykonywanych za granicą należy odnieść się do art. 28e ustawy o VAT:


Art. 28e ustawy o VAT:

Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, (…) usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.


Co ważne, zasada ta obowiązuje w przypadku usług budowlanych świadczonych zarówno na rzecz przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. W takim wypadku polski podatnik powinien prześledzić przepisy obowiązujące w kraju położenia nieruchomości. Jeżeli bowiem nie wynika z nich obowiązek rejestracji do VAT w tym państwie, wówczas należy wystawić fakturę zgodnie z art. 106b ustawy (nie podlega opodatkowaniu w Polsce). Jeżeli natomiast pojawia się w nich konieczność takiej rejestracji, wówczas należy wystawić fakturę stosując stawkę VAT właściwą w tym kraju.

Usługi budowlane za granicą – co z deklaracją VAT?

Mimo że usługi budowlane na nieruchomościach położonych za granicą nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, podatnik może mieć obowiązek wykazania ich w deklaracji VAT-7(16)/VAT-7K(11) (jeżeli w związku z tym świadczeniem poniósł w Polsce wydatki, od których zamierza odliczyć VAT). Podstawę opodatkowania takiej transakcji (kwotę z wystawionej faktury) należy wykazać w pozycji 11 deklaracji jako „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”. Co ważne, usług budowlanych nie wykazuje się w poz. 12 deklaracji – jest ona bowiem zarezerwowana wyłącznie dla usług, których miejsce opodatkowania określa się zgodnie z art. 28b ustawy o VAT.

Usługi budowlane za granicą a VAT-UE

Usług budowlanych na nieruchomościach położonych za granicą nie należy wykazywać w informacji podsumowującej VAT-UE. Co więcej, świadczenie tego typu usług nie powoduje obowiązku rejestracji do transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Sprawdź, jak określić miejsce opodatkowania usług – kliknij po pakiet praktycznych informacji!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Biuro rachunkowe
już od 89zł/mc.

  • Jednolity Plik Kontrolny bez dodatkowych opłat.
  • Pełna odpowiedzialność za prowadzoną dokumentację.
  • Wygodne formy dostarczania dokumentów (online, poczta, kurier)

dowiedz się więcej