Blog ifirma.pl

Ustalenie daty wykonania usługi

|
Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
  • wystawienia faktury albo
  • uregulowania należności
W przypadku sprzedaży towarów określenie daty dostawy jest łatwiejsze, ponieważ jest to dzień fizycznego wydania towaru klientowi lub wysyłki towaru. Trudniej jest z określeniem daty wykonania w przypadku niektórych usług, a jest to kluczowe do prawidłowego wykazania daty powstania przychodu firmy.

Zmiany w prawie

W roku 2014 weszły w życie liczne zmiany, dotyczące momentów powstania obowiązku podatkowego w usługach, jednak nie zostało zmienione określenie samego momentu wykonania usługi. W przepisach nie ma ustalonej definicji momentu wykonania usługi, jest on często ustalany w oparciu o moment realizacji poszczególnych elementów umów, w których strony zastrzegają sobie, w jaki sposób dojdzie do realizacji i finalizacji usług (może to być przygotowanie i przesłanie dokumentacji, sporządzenie i podpisanie protokołu odbioru itp.). To charakter usługi decyduje o tym, czy dana usługa została faktycznie wykonana.
Przykład:
Firma A zleciła firmie B wykonanie pomiarów czynników szkodliwych na stanowiskach pracy. Pomiary były przeprowadzane na terenie fabryki firmy A, w terminie od 25-02-2015 do 17-03-2015. Po zakończeniu pomiarów, firma B zgodnie z treścią umowy, przekazuje firmie A pisemną analizę oraz raport z badań. Firma B wywiązała się z zawartej umowy i przekazała niezbędne dokumenty dnia 15-03-2015. Zgodnie z takim przebiegiem realizacji usługi, firma B wystawia fakturę, na której datą sprzedaży jest dzień sporządzenia i przekazania dokumentacji z pomiarów czyli 15-03-2015 r. Najczęściej uznaje się, że usługa jest wykonana wówczas, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi. Często dla uznania usługi za wykonaną, jest konieczne zaakceptowanie jej wykonania przez usługodawcę. Niekiedy powoduje to, że do wykonania takiej usługi nie dochodzi.
Przykład:
Firma D zleciła firmie F stworzenie aplikacji internetowej na podstawie sporządzonej specyfikacji. Po stworzeniu aplikacji, firma D jako zleceniodawca, zakwestionowała grafikę, układ strony oraz rozmieszczenie zakładek oraz dostępne funkcje aplikacji. Z uwagi na liczne rozbieżności między produktem gotowym a specyfikacją, Firma D nie przyjęła stworzonej dla niej aplikacji, zatem dla celów podatkowych usługa nie została wykonana, pomimo tego, że sama aplikacja została stworzona. Ustalenie dnia wykonania usługi determinuje przede wszystkim odwołanie się do treści zawartej umowy pomiędzy zlecającym jej wykonanie a wykonawcą. Dlatego jeśli umowa została zawarta, strony powinny precyzyjnie ustalić warunki jej wykonania. Jeśli nie doszło do zawarcia umowy, datę wykonania usługi ustala się w oparciu o okoliczności faktyczne, potwierdzone dowodami takimi jak np. podpisany odbiór przesyłki w przypadku usługi kurierskiej. W sytuacji, gdy umowa na świadczenie usługi została zawarta na dłuższy czas, jest to usługa świadczona w trybie ciągłym (trwającym bez przerwy), jak np. usługi sprzątania obiektu, usługi doradztwa, najmu – może być jednorazowo wykonana lub wykonywana w trybie ciągłym co miesiąc, kwartał, lata. W przypadku takich usług datą powstania przychodu, czyli wystawienia faktury jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego, który został określony w umowie lub na wystawionej fakturze – nie rzadziej niż raz w roku.
Przykład:
Firma X podpisała z firmą Y umowę na usługę najmu lokalu użytkowego. Umowa jest podpisana na czas nieokreślony, z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Strony ustaliły miesięczny okres rozliczeniowy oraz dokonywanie płatności z góry – na początku miesiąca. Datą sprzedaży widoczną na fakturze będzie pierwszy dzień miesiąca. Autor: Katarzyna Marciniak – ifirma.pl.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie