Wspólnicy spółki cywilnej a metody opodatkowania

Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej – do rozliczania podatku dochodowego są zobowiązani jej wspólnicy, każdy z osobna. Czy zatem poszczególni wspólnicy mogą rozliczać się według dowolnej metody?

Opodatkowanie według Ustawy o PIT

Generalnie według Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają prawo wybrać jedną z dwóch podstawowych opcji – zasady ogólne czyli skala podatkowa lub podatek liniowy (tutaj dowiesz się więcej). Podobnie wspólnicy spółki cywilnej – jeśli zdecydują się oni na wybór opodatkowania według Ustawy o PIT, każdy z nich ma dowolność co do decyzji, czy wybrać zasady ogólne, czy też podatek liniowy. Tym samym w jednej spółce wszyscy mogą się rozliczać jednakowo – na zasadach ogólnych lub liniowo – albo wybrać dla siebie indywidualnie jedną z opcji.

Ryczałtowe formy opodatkowania w spółce cywilnej

Alternatywą dla metod opodatkowania według Ustawy o PIT są zryczałtowane formy opodatkowania – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Prowadzenie spółki cywilnej pozwala na skorzystanie z tej opcji (jeśli spełnione są inne warunki, wymagane przepisami). Jednakże w tym przypadku wszyscy wspólnicy muszą zdecydować się na wybraną formę. Oznacza to, że nawet jeśli jeden ze wspólników złożył do urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze ryczałtu, nie będzie ono wiążące, jeśli takiego zawiadomienia nie złożą pozostali wspólnicy.

Powyższe zasady można podsumować w tabeli – zakładając, że spółka cywilna będzie miała dwóch wspólników, mogą oni wybrać następujące formy opodatkowania:

Wspólnik I Wspólnik II 
Zasady ogólne
Podatek liniowy
Ryczałt
Karta podatkowa
Zasady ogólne
TAK
TAK
NIE
NIE
Podatek liniowy
TAK
TAK
NIE
NIE
Ryczałt
NIE
NIE
TAK
NIE
Karta podatkowa
NIE
NIE
NIE
TAK

 

Prowadzisz działalność i spółkę? Sprawdź, jakie formy opodatkowania możesz połączyć!
 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI