Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Wycofanie środka trwałego ze spółki cywilnej dla wspólnika

Spółka cywilna, jako specyficzna działalność nieposiadająca osobowości prawnej, nie może być właścicielem majątku – są nimi wspólnicy spółki. Dlatego też wspólnicy mogą zdecydować się na wycofanie środków trwałych z majątku firmy i przekazanie ich do majątku prywatnego.

Wycofanie środka trwałego ze spółki cywilnej – procedura

Wspólnicy spółki cywilnej, decydując się na wycofanie środka trwałego z majątku spółki, powinni zadbać o odpowiednią dokumentację. Co do zasady, jako właściciele danego składnika majątku nie powinni wystawiać faktury – byłaby ona bowiem wystawiona „na samego siebie”. Zaleca się natomiast sporządzenie protokołu wycofania środka trwałego i dołączenie go do dokumentacji spółki.

Wycofany środek trwały z założenia należy nadal do wszystkich wspólników, jednak znajduje się już w ich majątku prywatnym. Przedsiębiorcy mogą również zdecydować o przekazaniu majątku tylko jednemu ze wspólników – w takim przypadku można to zrobić zarówno nieodpłatnie, jak i za opłatą.

Wycofanie środka trwałego ze spółki cywilnej a PIT

Wycofanie środka trwałego z majątku spółki cywilnej do majątku wspólników nie stanowi co do zasady przychodu ani w ramach spółki, ani w zakresie prywatnych majątków wspólników – jest to bowiem jedynie przesunięcie elementu majątku.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy tylko jeden ze wspólników ma zostać właścicielem wycofanego środka trwałego. Jeśli transakcja przekazania jest odpłatna, tj. pozostali wspólnicy otrzymują zapłatę za swoją część udziałów, będą oni zobowiązani do wykazania tego wpływu jako przychodu.

Uwaga! Jeśli wspólnicy zdecydują się na transakcję nieodpłatną, co do zasady nie wystąpi przychód, jednak zastosowanie mogą mieć przepisy dotyczące spadków i darowizn.

Wycofanie środka trwałego ze spółki cywilnej a VAT

W zakresie podatku od towarów i usług – inaczej niż w przypadku PIT – wycofanie składnika majątku firmowego do majątku prywatnego stanowi dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu VAT według ogólnych zasad.

Zatem co do zasady, wycofując środek trwały, przy nabyciu którego przysługiwało prawo do odliczenia VAT, przedsiębiorcy powinni opodatkować go VAT i odprowadzić podatek do urzędu. Opodatkowanie wylicza się najczęściej na podstawie wartości rynkowej danego składnika majątku.

Uwaga! Wycofując środek trwały warto pamiętać o korekcie VAT naliczonego – ma ona zastosowanie przede wszystkim dla samochodów osobowych, przy których najczęściej nie przysługuje prawo do odliczenia VAT w pełnej kwocie.

Natomiast gdy z firmy wycofujemy środek trwały, przy którego nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia – został wprowadzony np. z majątku prywatnego wspólnika, nabyty na podstawie umowy kupna-sprzedaży, faktury VAT-marża, faktury od podatnika zwolnionego z VAT etc. – zasadniczo wycofanie również będzie zwolnione z opodatkowania w VAT.

Uwaga! Ze zwolnienia z VAT nie mogą generalnie skorzystać przedsiębiorcy, którzy wycofują remontowany lub ulepszany środek trwały, zawierający części, przy zakupie których przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Najczęściej, jeśli nie były to tylko drobne naprawy wynikające ze standardowego użytkowania danego składnika majątku, wycofanie może skutkować koniecznością opodatkowania VAT całego środka trwałego.


Spółka cywilna i własna działalność? To możliwe – sprawdź, jak rozliczać podatek dochodowy!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ