Wallet with polish  money

Za ostatni grosz…

Grosz – pozornie nic nie znacząca moneta najniższego nominału. Mimo tego, od samego początku swojego istnienia, jest stałym elementem sfery kultury. Najlepiej obrazuje to nasz język, gdzie nie od dziś funkcjonują liczne określenia i powiedzenia to obrazujące, np. grosz do grosza, a będzie kokosza; marne grosze, groszowa sprawa i tym podobne zwroty z życia potocznego.

Nie inaczej jest ze sztuką, kilkanaście lat temu bardzo popularną piosenką w Polsce było „12 groszy” Kazika Staszewskiego. Gdyby tekst piosenki pisany był dzisiaj, zapewne miałby tytuł „13 groszy” i ostatnia ze zwrotek zaczynałaby się słowami: „Jeden grosz dla Urzędu Skarbowego…”.

Wszystko dzięki przepisom dotyczącym rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych. Mówią one o tym, że jeśli z PIT-a rocznego przysługuje nam zwrot niższy niż 8,80 zł, to urząd prześle nam go dopiero na nasze żądanie. W przypadku gdy nie upomnimy się o swoje pieniądze, zostaną one zaliczone w poczet naszych przyszłych zobowiązań podatkowych.

Zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy to my jesteśmy winni pieniądze Fiskusowi. Wtedy musimy zapłacić nawet jeśli suma podatku jest równa 1 grosz. Brak takowej wpłaty niesie za sobą wszelkie konsekwencje prawne i finansowe. Nie zdziwmy się więc jeśli pewnego dnia odbierzemy list polecony z informacją o tym, że zalegamy z podatkiem w wysokości np. 1 grosza i wezwaniem do zapłaty kary finansowej.

Tak więc bądźmy czujni i dbajmy o nasze interesy związane z rozliczeniem naszego PIT-a rocznego. Dla osób bojących się o popełnienie błędu, w rozliczeniu podatkowym, polecam bezpłatny program www.pitroczny.pl. Dzięki niemu uda się zaoszczędzić sporo nerwów.

r.s.

Na blogu

Biuro rachunkowe
już od 89zł/mc.

  • Pełna odpowiedzialność za prowadzoną dokumentację.
  • Wygodne formy dostarczania dokumentów (online, poczta, kurier)
dowiedz się więcej