Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Zakładam własną działalność gospodarczą – czy muszę rejestrować się do VAT?

Przyszły przedsiębiorca rozpoczynając własną działalność gospodarczą powinien zapoznać się z tematem podatku od towarów i usług (VAT) – czy trzeba się rejestrować i kiedy jest to dla nas korzystne?

Zwolnienie z VAT

W przypadku podatku VAT, czyli podatku od towarów i usług mamy dwa rodzaje zwolnień:

 1. zwolnienie przedmiotowe,
 2. zwolnienie ze względu na obroty (podmiotowe).

Zwolnienie przedmiotowe

Zwolnienie przedmiotowe, jak sama nazwa wskazuje, zwalnia nas z podatku VAT ze względu na przedmiot naszej działalności. Do tej grupy należą m.in. usługi w zakresie ochrony zdrowia świadczone przez lekarzy i pielęgniarki, usługi ubezpieczeniowe czy usługi nauki języków obcych. Pełną listę znajdziemy w artykule 43 ust.1 ustawy o VAT.

Przedsiębiorca, który świadczy np. tylko usługi ubezpieczeniowe zawsze będzie wystawiał faktury ze stawką ZW (zwolniony) i nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z faktur kosztowych.

Zwolnienie ze względu na obroty

Osoba, która rozpoczyna własną działalność gospodarczą może skorzystać ze zwolnienia z rejestracji jako czynny podatnik VAT do momentu nieprzekroczenia 200 000 zł sprzedaży w danym roku podatkowym. Jeśli rozpoczynamy swoją działalność w trakcie roku, limit należy przeliczyć proporcjonalnie według wzoru:

A = 200.000zł * B : C

gdzie:

 • A – graniczna kwota obrotu w proporcji do okresu prowadzonej działalności, której przekroczenie powoduje utratę zwolnienia,
 • B – liczba dni prowadzenia działalności, jaka pozostała do końca roku,
 • C – liczba dni w roku podatkowym.

Zwolnienia nie stosuje się do podatników (art. 113 ust. 13 ustawy o VAT):

  1. dokonujących dostaw:

  a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,

  b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:

  • energii elektrycznej,
  • wyrobów tytoniowych,
  • samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,

  c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,

  d) terenów budowlanych,

  e) nowych środków transportu.

  2. świadczących usługi:

  a) prawnicze,

  b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

  c) jubilerskie.

Doradztwo w zakresie informatyki a rejestracja do VAT

Przyszły przedsiębiorca będzie prowadził działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki. Czy rejestracja do VAT jest obowiązkiem?

– Tak. Podatnik nie może skorzystać ze zwolnienia ze względu na działalność doradczą, powinien złożyć formularz VAT-R we właściwym Urzędzie Skarbowym ds. VAT i zarejestrować się jako czynny płatnik VAT.

Rejestracja do VAT

1. Rejestracja z początkiem rozpoczęcia działalności

Podatnik rejestrując się jako czynny płatnik VAT (dobrowolnie czy też obowiązkowo) powinien złożyć formularz VAT-R. Dokument składamy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT w Urzędzie Skarbowym właściwym w sprawach VAT.

Właściwy Urząd Skarbowy ds. VAT – urząd ze względu na główne miejsce wykonywania działalności gospodarczej podane w CEIDG-1. Jeśli podatnik w CEIDG-1 zamieszcza również dodatkowe miejsce prowadzenia działalności, wówczas Urząd Skarbowy ze względu na adres zamieszkania.

2. Dobrowolna rejestracja w trakcie prowadzenia działalności

Przedsiębiorca, który prowadzi już własną działalność i w pewnym momencie zdecyduje na dobrowolną rejestrację do VAT, powinien złożyć VAT-R do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc od którego chciałby stać się czynnym płatnikiem VAT.

3. Przekroczenie limitu obrotu w danym roku podatkowym

Formularz VAT-R składamy najpóźniej dzień przed sprzedażą towaru/usługi, która spowoduje przekroczenie limitu zwolnienia ze względu na obrót.

Formularz VAT-R można wypełnić na stronie www.ifirma.pl/ceidg

Kiedy warto zarejestrować się do VAT, a kiedy pozostać przy zwolnieniu?

Kiedy warto zarejestrować się do VAT?
Kiedy warto pozostać przy zwolnieniu?
gdy generujemy duże koszty, przy których można odliczyć podatek VAT
gdy generujemy niskie koszy
gdy sprzedajemy na rzecz podmiotów zarejestrowanych do VAT
gdy sprzedajemy na rzecz osób fizycznych lub „nievatowców”
gdy kupujemy towary z wyższą stawką VAT niż stawka VAT świadczonych przez nasz usług
gdy sprzedajemy/świadczymy usługi głównie na rzecz podmiotów zagranicznych (mimo wystawiania faktur ze stawką 0% lub np – „nie podlega”, nadal możemy odliczyć VAT z faktur kosztowych)

Anna Pietrzak


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


 • ogloszeniaprzez.net

  Pamiętam, że jak z nievatowca przeszedłem na VAT, musiałem nauczyć się, że ten podatek – w przeciwieństwie do PIT US traktuje wyjątkowo poważnie. Jak raz zapomniałem złożyć deklarację dostałem mandat 150 zł. Jeśli przechodzisz na VAT pamiętaj, że to już nie przelewki :)

 • Bardzo dobry tekst! dlaczego go nie było wcześniej, kiedy zastanawiałam się czy zostać VATowcem? :(

 • “Osoba, która rozpoczyna własną działalność gospodarczą może skorzystać ze zwolnienia z rejestracji jako czynny podatnik VAT”, oznacza to, iż nie składa druku VAT-R. Nie ma obowiązku zgłaszania do urzędu faktu, iż korzysta się ze zwolnienia.

 • Małgorzata

  Witam. Czy prowadząc działalność związaną z projektowaniem ogrodów (PKD 81.30.Z) mam obowiązek bycia VATowcem?

  • Jak było to podane powyżej jedynie świadczący określone usługi i dokonujący określone dostawy mają obowiązek rejestracji od pierwszej sprzedaży. Dane dotyczy: 1. dokonujących dostaw:
   a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,
   b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:
   – energii elektrycznej,
   – wyrobów tytoniowych,
   – samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,
   c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,
   d) terenów budowlanych,
   e) nowych środków transportu
   2. świadczących usługi:
   a) prawnicze,
   b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
   c) jubilerskie.

 • Grzegorz Idziak

  Rozumiem też, że przychody z faktur na usługi zwolnione z VAT nie wliczają się do obrotu, po przekroczeniu którego należy zgłosić się do VAT.

 • Na indywidualne pytania użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon. Dane do kontaktu podane są na stronie: https://www.ifirma.pl/kontakt

 • Danka Majchrzak

  prowadzac dzialalnosc jestem platnikiem vat czy przejmujac dzialy specjalne po rodzicach musze z dzialow rozliczac sie jako vatowiec

  • We wskazanym zakresie zalecany jest kontakt z urzędem skarbowym bądź Krajową Informacją Skarbową.


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ