Biuro Rachunkowe
od 89 zł miesięcznie
- Obsługa JPK – bez dopłat.
- Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
- Wygodne dostarczanie dokumentów.
Zakup mieszkania na wynajem – czy można odliczyć VAT?
Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, którzy decydują się na zakup mieszkania na wynajem zastanawiają się często, czy będą mogli odliczyć VAT naliczony przy zakupie nieruchomości. Okazuje się, że w niektórych przypadkach może to być możliwe – oczywiście, jeśli zakup mieszkania zostanie udokumentowany fakturą. Kiedy można odliczyć VAT od zakupu mieszkania?
Odliczanie VAT – zasada ogólna
Odliczenie VAT przez czynnych podatników VAT jest możliwe wówczas, gdy zakupione towary i usługi będą służyć działalności opodatkowanej tym podatkiem. Prawo to wynika bezpośrednio z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.
* czynni podatnicy VAT
Odliczenie VAT od zakupu mieszkania – kiedy możliwe?
Biorąc pod uwagę powyższą zasadę, przedsiębiorca, który zakupi mieszkanie na wynajem, będzie mógł odliczyć VAT naliczony przy zakupie, jeżeli lokal ten będzie służył działalności opodatkowanej. W przypadku nabycia lokalu będzie to zatem możliwe, gdy będzie on przeznaczony na najem w celach użytkowych (więcej o opodatkowaniu VAT usług najmu przeczytasz tutaj) – np. najem garażu, biura, czy pokoi na cele turystyczne.
Co do zasady prawo do odliczenia VAT od nabycia towarów i usług powstaje najwcześniej w rozliczeniu za okres (miesiąc lub kwartał), w którym przedsiębiorca otrzyma fakturę. Co ważne, odliczenia VAT można dokonać również w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych. Więcej na temat terminów odliczenia VAT przeczytasz tutaj.
Najem lokalu na cele mieszkaniowe – bez odliczenia
Jeżeli jednak przedsiębiorca zakupi lokal, który zamierza wynajmować w celach mieszkaniowych, wówczas nie będzie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktury dokumentującej jego zakup. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT ten rodzaj najmu korzysta bowiem ze zwolnienia z podatku od towarów i usług (przedsiębiorca wystawia fakturę ze stawką „zw”), czyli nie zalicza się do działalności opodatkowanej VAT.
Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.