Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Zakup mieszkania na wynajem – czy można odliczyć VAT?

Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, którzy decydują się na zakup mieszkania na wynajem zastanawiają się często, czy będą mogli odliczyć VAT naliczony przy zakupie nieruchomości. Okazuje się, że w niektórych przypadkach może to być możliwe – oczywiście, jeśli zakup mieszkania zostanie udokumentowany fakturą. Kiedy można odliczyć VAT od zakupu mieszkania?

Odliczanie VAT – zasada ogólna

Odliczenie VAT przez czynnych podatników VAT jest możliwe wówczas, gdy zakupione towary i usługi będą służyć działalności opodatkowanej tym podatkiem. Prawo to wynika bezpośrednio z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.


Art. 86 ust. 1 ustawy o VAT:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15*, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (…)

* czynni podatnicy VAT

Odliczenie VAT od zakupu mieszkania – kiedy możliwe?

Biorąc pod uwagę powyższą zasadę, przedsiębiorca, który zakupi mieszkanie na wynajem, będzie mógł odliczyć VAT naliczony przy zakupie, jeżeli lokal ten będzie służył działalności opodatkowanej. W przypadku nabycia lokalu będzie to zatem możliwe, gdy będzie on przeznaczony na najem w celach użytkowych (więcej o opodatkowaniu VAT usług najmu przeczytasz tutaj) – np. najem garażu, biura, czy pokoi na cele turystyczne.


Ważne!

Co do zasady prawo do odliczenia VAT od nabycia towarów i usług powstaje najwcześniej w rozliczeniu za okres (miesiąc lub kwartał), w którym przedsiębiorca otrzyma fakturę. Co ważne, odliczenia VAT można dokonać również w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych. Więcej na temat terminów odliczenia VAT przeczytasz tutaj.

Najem lokalu na cele mieszkaniowe – bez odliczenia

Jeżeli jednak przedsiębiorca zakupi lokal, który zamierza wynajmować w celach mieszkaniowych, wówczas nie będzie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktury dokumentującej jego zakup. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT ten rodzaj najmu korzysta bowiem ze zwolnienia z podatku od towarów i usług (przedsiębiorca wystawia fakturę ze stawką „zw”), czyli nie zalicza się do działalności opodatkowanej VAT.

Jak rozliczać najem – w ramach działalności, czy prywatnie? Sprawdź!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


  • Józef Pomorski

    a co w przypadku gdy przez pierwsze 3 niesiace bede najmowal na krotki okres, potem bede chcial wynajac na kilka miesiecy a potem znow sezonowo zmienic na krotkie terminy? Czy w takim wypadku wciaz moge odliczyc wartosc vat od kupna lokalu?


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ