Blog ifirma.pl

Zakup oprogramowania z zagranicy a podatek u źródła

|
Dokonujesz zakupu oprogramowania z zagranicy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę w aspekcie podatkowym.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Żyjemy w dynamicznym czasach, w których rozwój technologii informatycznych przyspiesza z dnia na dzień. Chcemy usprawniać sobie wykonywanie czynności zawodowych, bądź po prostu oprogramowanie komputerowe jest nam niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej. Tak się składa, że dostawcami najczęściej wykorzystywanego oprogramowania, typu Adobe czy Microsoft, są zagraniczni giganci. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą i otrzymamy fakturę za nabytą usługę, to musimy ją prawidłowo zaksięgować i jednocześnie sprawdzić, czy przypadkiem nie mamy jeszcze dodatkowych obowiązków z tym związanych. Mam na myśli obowiązek pobrania i zapłaty podatku u źródła, a dodatkowo złożenie deklaracji IFT-2R.

Należności licencyjne podlegają pod podatek u źródła

Pojęcie podatku u źródła znalazło się w ustawach o podatkach dochodowych. Przy tej okazji mówimy również o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), ponieważ jeżeli usługi będzie dostarczała firma o takim statusie, to podatek u źródła będzie należało pobrać w oparciu o przepisy ustawy o CIT. Natomiast jeżeli będzie to osoba fizyczna, to w oparciu o ustawę PIT.

W przepisach jest wskazane, że przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, ogólnie mówiąc praw własności intelektualnej, są objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Każdy twórca ma wyłączne prawo do korzystania ze swojego utworu, a za taki uważane są również programy komputerowe, chyba że będzie chciał zbyć takie prawo w jakiejś formie.

Oprogramowanie z zagranicy jako należność licencyjna?

Jak już ustaliliśmy, wytworzenie oprogramowania komputerowego będzie objęte prawami autorskimi, jednocześnie twórca oprogramowania posiada na nie licencję. Forma sprzedaży oprogramowania z licencją będzie decydowała, czy podatek u źródła powinien zostać pobrany, czy też nie.

Autor oprogramowania w zawartej umowie z nabywcą może zastrzec, w jakiej formie zakupione przez niego oprogramowanie może być wykorzystywane. Zakres uprawnień może być ograniczony, nieograniczony, częściowo ograniczony.

Podatek u źródła od oprogramowania komputerowego

Obecne stanowisko organów podatkowych w tym temacie kształtuje się następująco:

  1. Jeżeli nabywca oprogramowania komputerowego jest tzw. użytkownikiem końcowym to wówczas takiego zakupu nie kwalifikuje się pod pobór podatku u źródła.
  2. Jeżeli nabywca oprogramowania komputerowego będzie udzielał sublicencji lub będzie miał prawo do wprowadzania zmian w oprogramowaniu to wówczas taki zakup kwalifikuje się pod pobór podatku u źródła.

Jeżeli polski przedsiębiorca będzie zobowiązany do pobrania podatku u źródła to jeszcze powinien się upewnić, kto i kiedy rozlicza podatek u źródła. Nawet jeżeli transakcja będzie korzystała ze zwolnienia od podatku u źródła, to i tak przedsiębiorca ma obowiązek złożenia deklaracji IFT-2R.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Najważniejsze pytania

    1. Zakup licencji a podatek u źródła - jak to wygląda w praktyce?

      Obecne stanowisko organów podatkowych w tym temacie kształtuje się następująco:
      • Jeżeli nabywca oprogramowania komputerowego jest tzw. użytkownikiem końcowym to wówczas takiego zakupu nie kwalifikuje się pod pobór podatku u źródła.
      • Jeżeli nabywca oprogramowania komputerowego będzie udzielał sublicencji lub będzie miał prawo do wprowadzania zmian w oprogramowaniu to wówczas taki zakup kwalifikuje się pod pobór podatku u źródła.
    Komentarze czytelników
    1. 16 listopada 2020 o 11:35
      tomekp

      Jeżeli dobrze rozumiem, to jeżeli posiadam miesięczną subskrypcje na użytkowanie oprogramowania od Adobe, to nie muszę wpisywać tej transakcji?

    2. 21 marca 2021 o 15:44
      Anna

      Przydałoby się kilka nr sygnatur interpretacji KIS na poparcie zawartych w artykule też.

    3. 31 marca 2021 o 20:16
      wozewa

      Jeśli jesteś końcowym użytkownikiem to nie płacisz podatku u źródła, ale IFT-2R musisz wysłać.

    4. 26 maja 2021 o 13:58
      grzechuz

      a dlaczego niby IFT-2R?
      Skoro transakcja nie podlega pod podatek u źródła (to nie jest zwolnienie czy tam preferencyjna stawka 0%, tylko nie podlega).
      W mojej ocenie nie ma obowiązku składania IFT-2R.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie