Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Zaliczka na kasie jako przychód – nowe terminy zgłoszeń do US

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym wprowadza szereg zmian, min. w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jedna z planowanych zmian dotyczy art. 14 ustawy o PIT i momentu uznawania zaliczek zaewidencjonowanych na kasie jako przychód. Podatnicy przyjmujący zaliczki, które podlegają zaewidencjonowaniu na kasie fiskalnej mają prawo uznać otrzymaną zaliczkę za przychód w dacie otrzymania wpłaty. Możliwość skorzystania z tej opcji wymaga jednak zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłoszenia należy dokonać do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży na kasie. W przypadku podatników już prowadzących ewidencje na kasie, zgłoszenie dokonywane jest do 20. stycznia roku podatkowego, od którego podatnik chce skorzystać z tej możliwości. Projektowana zmiana zakłada, iż podatnik decydujący się na uznawanie zaliczek za przychód będzie miał obowiązek poinformować o tym urząd skarbowy dopiero w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym z tej możliwości skorzystał. Jeśli w kolejnych latach podatnik nadal będzie stosował ten sposób rozliczeń, również zawiera taką informację w zeznaniu rocznym za te lata. Podatnik nie będzie miał już obowiązku informowania US o rezygnacji z uznawania zaliczek na kasie. Brak takiej informacji w zeznaniu złożonym za dany rok będzie dla US sygnałem, iż dla danego roku podatnik nie uznawał już zaliczek podlegających ewidencji na kasie jako przychód.

Dodatkowo w planowanej treści art. 14 ust. 1j pojawiła się informacja, iż podatnik, który wybrał omawianą możliwość stosuje ją cały rok. W obecnej, takiego zapisu nie ma, ale na takim stanowisku stoi Krajowa Informacja Skarbowa. W przypadku, kiedy ze wskazanej możliwości chce skorzystać spółka, obowiązek poinformowania o tym dotyczy wszystkich wspólników w ich zeznaniach rocznych.

Zgodnie z wersją projektu z 27 września 2017 r. powyższe zmiany miały wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. W tym momencie projekt jest na etapie opiniowania.


Autor: zespół ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ