Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Zmiana numeracji faktur w trakcie roku podatkowego

Numeracja faktur nie należy do trudnych zagadnień do momentu, kiedy nie przyjdzie nam do głowy pomysł, aby ją zmienić. Jeśli taką decyzję podejmiemy na początku roku podatkowego – nie ma problemu; sytuacja może jednak wyglądać inaczej, gdy zmiany numeracji faktur chcielibyśmy dokonać w trakcie okresu rozliczeniowego.

Numery faktur w przepisach

Generalnie ustawa o VAT nie określa restrykcyjnie zasad nadawania numerów fakturom. Zgodnie z przepisem, na fakturze musimy zawrzeć kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę. Oznacza to, że w ramach działalności powinniśmy przyjąć wybrany model numeru faktury – np. numer/miesiąc/rok lub numer/oznaczenie działu/rok, i używać go przy każdej kolejnej fakturze.

Według ustawy najistotniejsze jest, aby nie dublować faktur – tzn. unikać sytuacji, w której dwa różne dokumenty miałyby nadany taki sam numer.

Zmiana numeracji faktur w trakcie roku podatkowego

Zasadniczo żaden przepis nie zabrania przedsiębiorcom dokonywania zmian w numeracji faktur w trakcie roku podatkowego, poza warunkiem że:

  • żadna faktura nie będzie miała zdublowanego numeru
  • numery w ramach każdej numeracji będą nadawane kolejno i chronologicznie.

Warto jednak pamiętać, że dokonywanie modyfikacji w modelu nadawania numerów fakturom nie jest standardowym działaniem, w związku z czym może wzbudzić wątpliwości organu skarbowego, a co za tym idzie może pojawić się konieczność złożenia wyjaśnień.

Dlatego, jeśli jest to możliwe, z modyfikacją numerów faktur warto zaczekać do końca roku podatkowego. Jeśli jednak taka zmiana jest konieczna, np.:

  • ze względów porządkowych, aby podzielić faktury za dwa różne rodzaje usług
  • ze względu na ograniczenia programu księgowego, podczas zmiany programu itp.

– dokonanie jej w trakcie roku nie powinno być uznane za błąd.

Numer faktury to tylko jeden z jej elementów! Sprawdź, jak w 7 prostych krokach wystawić fakturę doskonałą!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ