PODCAST jak zacząć nagrywać i co będzie Ci do tego potrzebne | ifirma.pl

Co będzie Ci potrzebne do nagrywania podcastu?

podcast jak zacząć

Podcast jest świetnym narzędziem do promowania swojej marki. Ten specyficzny kanał przekazu wymaga jednak posiadania sporej wiedzy: zarówno w kwestiach merytorycznych, jak i technicznych. Materiał audio musi posiadać przystępną formę, mieć ekspercki wydźwięk i charakteryzować się dobrą jakością. Przedstawiamy najistotniejsze elementy, bez których nie obędzie się żaden profesjonalny podcast internetowy.

PODCAST jak zacząć?

Po pierwsze warto skupić się nad warstwą merytoryczną nagrania. Scenariusz podcastu powinien zostać poprzedzony wnikliwą analizą tematu. Przed rozpoczęciem przygody z nagrywaniem powinniśmy zorientować się, jakie spektrum tematyczne będzie generowało wysokie zainteresowanie odbiorców.

Tworzenie którejś z kolei serii podcastów o nowych smartfonach, grach komputerowych czy zarabianiu w sieci może nie trafić na podatny grunt. Kluczem jest znalezienie pewnej niszy, która okaże się studnią tematów bez dna.

Musi to być także tematyka, w której czujemy się bardzo dobrze. Internauci nie są abstrakcyjnym bytem lecz grupą, z którą możemy wchodzić w bezpośrednią interakcję. Bez świetnej znajomości tematu nie jesteśmy w stanie przebić się do szerszej publiki.

Przeczytaj, jeśli Twój podcast ma wspierać działania biznesowe: Podcast w marketingu: co może dać Ci firmowy podcast.

Twórcy i gospodarze podcastu

Jak stworzyć podcast, by generował duże zainteresowanie internautów? Najlepiej sprawdza się format z głównym prowadzącym oraz dodatkowym współprowadzącym. Dwuosobowa ekipa nagraniowa eliminuje ryzyko wkradania się nudy; jest to także szansa na tworzenie się spontanicznych, interesujących tematów pobocznych, odbiegających nieco od myśli przewodniej odcinka.

Dobór partnera jest kwestią o tyle istotną, iż powinna być to osoba posiadająca wysoko rozwinięte cechy suflera. Warto, aby był to ktoś, z kim znacie się bardzo dobrze, a kontakt na żywo jest zawsze ciekawy i owocny w przemyślenia.

Inspiracje i forma

Nawet najbardziej owocna współpraca po jakimś czasie może się wypalić. Można jednak uniknąć takiego scenariusza poprzez dobór odpowiedniej formuły podcastu.

Liczy się systematyczność (np. nadawanie co tydzień w określonej porze), otwarta głowa (na pomysły) i swoboda w prowadzeniu dialogu. Jeśli pomysły się skończą, zaczerpnijmy wiedzy ze źródeł internetowych. Sieć jest miejscem pełnym inspiracji: zorientujmy się, jakie są aktualne trendy, o czym ludzie chcieliby posłuchać i które tematy są obecnie najbardziej gorące.

Warstwa techniczna – jaki sprzęt do nagrywania podcastów?

Kwestie montażowe stanowią najtrudniejszy element tworzenia podcastu, ponieważ wymagają wiedzy technicznej i dobrej znajomości obsługi sprzętu do nagrywania. Jest to zespół czynności polegający m.in. na:

  • doborze odpowiedniego mikrofonu;
  • skorzystaniu z programów do nagrywania dźwięku;
  • obróbce surowego pliku audio w celu m.in. wyeliminowania szumów;
  • montażu podcastu i upublicznieniu go w sieci.

Jaki mikrofon do podcastu?

Niebagatelne znacznie mają same warunki nagrywania materiałów. Jeśli dysponujemy wyciszonym studiem, to sprawa jest znacznie ułatwiona. Takie okoliczności są jednak rzadkością, wobec czego mikrofon powinien charakteryzować się kilkoma cechami, zwiększającymi jakość odbioru naszego głosu.

Istnieją dwie główne grupy mikrofonów, które znajdują swoje zastosowanie w tworzeniu vlogów, podcastów czy streamów. Pierwszą z nich są mikrofony dynamiczne, które sprawdzają się w trudniejszych warunkach nagrywania. Redukują głosy dobiegające z zewnątrz, dlatego są świetnym rozwiązaniem, jeśli tworzymy podcasty w warunkach domowych.

Mikrofony pojemnościowe stanowią profesjonalne rozwiązanie studyjne. Przeznaczone są do użytku w pomieszczeniach wyciszonych, takich jak studia nagraniowe.

Niezbędne programy do obróbki dźwięku

Czasy amatorskich nagrań audio dawno minęły. Dziś odbiorca potrzebuje profesjonalnej, przystępnej treści o możliwie najwyższej jakości technicznej. Dobra jakość dźwięku pozwoli słuchającemu na odtwarzanie podcastów wszędzie, gdzie to tylko możliwe: w pociągu, samolocie, podczas jazdy na rowerze.

Do podstawowej obróbki materiałów dźwiękowych sprawdzą się np. programy Audacity, GoldWave czy Ocenaudio. Umożliwiają one redukcję szumów, normalizację dźwięku czy zastosowanie „ocieplenia” głosu mówcy. Montaż nie może obyć się m.in. bez programu GarageBand dla urządzeń Mac. W przypadku montowania fragmentów audio na komputerach z systemem Windows sprawdzą się m.in. ponownie Audacity bądź CyberLink AudioDirector.

Zaprezentuj swój produkt

Przed nagraniem pierwszego odcinka staniemy przed koniecznością wybrania chwytliwej, przyciągającej nazwy podcastu. Nasz produkt musi zostać opatrzony także charakterystycznym logo, bezsprzecznie kojarzącym się z naszymi nagraniami audio.

Podcasty udostępniane mogą być m.in. na SoundCloudzie czy iTunes. Ciekawą alternatywą jest stworzenie własnego bloga, np. w oparciu o WordPressa, i zamieszczanie tam wszystkich odcinków podcastu. Rozreklamowanie naszej serii może być prowadzone z użyciem darmowych kanałów, np. mediów społecznościowych czy forów internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość