Monitoring internetu. Jak zwiększyć sprzedaż i dotrzeć do klientów

W dzisiejszych czasach – wraz ze wzrostem popularności mediów społecznościowych – monitoring internetu staje się narzędziem niezbędnym w zarządzaniu wizerunkiem marki. Większość firm stawia dopiero pierwsze kroki w wirtualnym świecie. Staje się to nieuniknione, ponieważ aktywność w sieci to obecnie główny trend w marketingu.

Obecnie co drugi konsument szuka informacji w internecie, a 40 proc. zmienia zdanie pod wpływem znalezionej opinii. Dla każdego, kto prowadzi własny biznes powinno być istotne, gdzie i kiedy konsumenci (o nim) dyskutują. Nieświadomość tego faktu kosztuje firmy realne pieniądze. Profesjonalnie przygotowany monitoring treści w internecie to podstawa do pracy nad strategią działań marketingowych firmy.

 

Monitoring marki

Monitoring internetu jest narzędziem pozwalającym na zebranie wszystkich danych pozyskanych z mediów społecznościowych, blogów, mikroblogów czy forów w jednym miejscu. Podstawową zaletą monitoringu jest możliwość śledzenia opinii na temat firmy oraz docierania do nowych klientów:

ifirma.pl program do księgowania - sentione1

Wyszukiwanie potencjalnych klientów – kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Firma może również dotrzeć do zdjęć, na których jest oznaczona, a także śledzić, gdzie i jak często pisze się o niej w Internecie i monitorować, czy są to opinie pozytywne:

ifirma.pl program do księgowania - sentione2

Na powyższym screenie widać, że większość komentarzy w Internecie na temat Torunia jest pozytywnych, najczęściej wspomina się o nim na Facebooku, a 11 października napisano o nim blisko 3000 razy.

Dziś inwestycje marketingowe są bardzo kapitałochłonne. Inwestując duże pieniądze w kampanie marketingowe, firmy starają się ograniczać ryzyko niepowodzenia, w związku z czym chcą poznać panujące aktualnie trendy, liderów opinii w danym temacie czy miejsca dyskusji:

ifirma.pl program do księgowania - sentione3

Co zrobić, żeby zdobyć taką wiedzę? Monitoring sieci w pełni zaspokaja głód wiedzy i zapotrzebowanie na analizę opinii. Dzięki narzędziom takim jak SentiOne można zbadać wypowiedzi o przedsiębiorstwie, prześledzić komentarze internautów i przeanalizować historię oraz potencjał drzemiący w danym temacie. Wyszukiwanie liderów opinii – którzy jako ambasadorzy pomysłów czy mody cieszą się dużym uznaniem internautów – to pierwszy krok do pozyskania nowych klientów. Ponadto wykorzystanie przez markę strategii inspirowanej głosem użytkowników fundamentuje powstające trendy oraz poszerza ich zasięg.

ifirma.pl program do księgowania - sentione4

Mężczyźni pisali o ZUSie i Urzędzie Skarbowym zdecydowanie częściej, niż kobiety.

Informacje pozyskane za pośrednictwem monitoringu mediów społecznościowych stanowią źródło analizy zarówno obecności marki (ilościowa analiza – jak często pisze się o danej marce), jak i sentymentu, którym darzą go internauci (analiza jakościowa – czy wypowiedzi Internautów są pozytywne czy negatywne). Odpowiednia interpretacja danych z monitoringu staje się podstawą nie tylko dla planowanych działań marketingowych, ale coraz częściej również sprzedażowych:

ifirma.pl program do księgowania - sentione5

ifirma.pl program do księgowania - sentione6

ifirma.pl program do księgowania - sentione7

Takie pytania pojawiają się w Internecie codziennie. Monitorując internet szybko można je znaleźć.

Monitoring nie kończy się jednak na własnej firmie. Warto śledzić otoczenie – w tym konkurencyjne firmy – żeby dowiedzieć się, jak zmienia się branża, co jest modne, a co dopiero będzie. Monitoring sieci pozwala na analizę oraz porównanie, jak firma czy marka wypada w statystykach na tle konkurencji.

Podsumowując, czterema podstawowymi korzyściami płynącymi z monitorowania internetu są:

  • kontrola obecności marki w sieci,
  • odnalezienie grupy docelowej,
  • budowanie dobrych relacji z klientami
  • zwiększenie sprzedaży.

Już ponad 19 milionów mieszkańców Polski ma dostęp do internetu, a liczba ta ciągle się powiększa. Rosnąca liczba internautów sprawi, że będą oni stanowili coraz bardziej reprezentatywną grupę względem całego społeczeństwa. Dzięki temu badania marketingowe i wizerunkowe przeniosą się do sieci. Stanie się tak dlatego, że internet jest znacznie tańszym sposobem na pozyskanie opinii konsumentów, niż tradycyjne badania ankietowe. Co ciekawe, 90 proc. danych w sieci powstało w ciągu ostatnich dwóch lat.

Wraz z popularyzacją mediów społecznościowych, powiększają się horyzonty i możliwości.

 


Autor: Kamil Bargiel

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość. Ukończył prestiżowy program menedżerski CEMS (Community of European Management Schools) na Aalto University w Helsinkach, gdzie uzyskał tytuł CEMS Master’s Degree w International Management. Posiada pięcioletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami z branży IT. Główny obszar działalności to branża start-upów technologicznych. Pierwszy start-up założył jeszcze podczas studiów i jako pierwsza polska firma pozyskał dofinansowanie funduszu AIP Seed Capital oraz wsparcie kapitałowe inwestora z USA – Tada Witkowicza. Obecnie od 2 lat rozwija firmę Sentione, zajmującą się monitoringiem internetu.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK