Optymalizacja kosztów ZUS firmy

składki zus

Optymalizacja kosztów jest jednym z elementów zarządzania firmą. Optymalizacja po prostu oznacza redukcję kosztów.

Optymalizacja kosztów jest jednym z elementów zarządzania firmą. Zakładając działalność gospodarczą musimy opłacać składki ZUS na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Sprawdź co możesz zrobić aby zoptymalizować koszty dotyczące ZUS w Twojej firmie.

W 2019 r. musimy opłacić składki w wysokości:

 • emerytalną – 558,08 zł,
 • rentową – 228,72 zł,
 • chorobową (jest ona dobrowolna) – 70,05 zł,
 • wypadkową – 47,75 zł,
 • a także składkę zdrowotną – 342,32 zł,
 • i składkę na Fundusz pracy – 70,05 zł.

Co daje nam łączną kwotę do zapłaty co miesiąc- 1.316,97 zł – z dobrowolną składką chorobową albo – 1.246,92 zł – bez dobrowolnej składki chorobowej. Są to dość wysokie koszty jakie musi ponieść osoba zakładająca działalność gospodarczą i dlatego istnieją możliwości z których można skorzystać aby obniżyć koszty związane z ZUS, czyli po po prostu je zredukować, obniżyć. W tym artykule przedstawimy w jaki sposób można zredukować koszty ZUS firmy, aby płacić mniejsze składki z tytułu działalności gospodarczej.

1. Ulga na start

Na mocy ustawy Prawo przedsiębiorców osoby, które założyły działalność gospodarczą po 30 kwietnia 2018, mogą skorzystać ze zwolnienia w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne przez okres 6 miesięcy co oznacza, że przez pełnych 6 miesięcy opłacają tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ulga przysługuje nowym przedsiębiorcom oraz tym, którzy wracają do biznesu po co najmniej 5 latach. Szczegółowe informacje są zamieszczone w artykule.

2. ZUS preferencyjny

Preferencyjne zasady płacenia składek dotyczą jedynie osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, które:

 • rozpoczęły wykonywanie działalności gospodarczej nie wcześniej niż 25 sierpnia 2005r.,
 • w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,
 • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

W 2019 r. na ZUS preferencyjny opłacamy składki:

 • emerytalną – 131,76 zł,
 • rentową – 54,00 zł,
 • chorobową (jest ona dobrowolna) – 16,54 zł,
 • wypadkową – 11,27 zł,
 • a także składkę zdrowotną – 342,32 zł.

Co daje nam łączną kwotę do zapłaty co miesiąc – 555,89 zł – z dobrowolną składką chorobową albo – 539,35 zł – bez dobrowolnej składki chorobowej.

Nie opłacamy składki na Fundusz pracy w przypadku ZUS preferencyjnego.

Składki na ZUS preferencyjny przedsiębiorca opłaca przez pełne 24 miesiące prowadzenia działalności np. rozpoczęcie prowadzenia działalności – 12 maja 2014 r. – pełne 24 miesiące liczymy od czerwca 2014 r. ponieważ jest to dopiero pierwszy pełny miesiąc. Zatem pełny ZUS opłacamy już za czerwiec 2016 r.

Jeżeli w trakcie trwania ZUS preferencyjnego zawiesimy działalność to i tak liczymy te zawieszone miesiące do tych 24.

3. Umowa o pracę + działalność gospodarcza

Osoba prowadząca działalność gospodarczą która ma też umowę o pracę zawarta na co najmniej minimalne wynagrodzenie (w 2019 r. – 2250,00zł, bez względu na wielkość etatu), wówczas składki na ubezpieczenie społeczne, FP i FGŚP są opłacane obowiązkowo tylko z tytułu umowy o pracę. A składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana obowiązkowo z obu tytułów. Czyli, z działalności w takim przypadku, ponosimy koszt tylko w wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne – w 2019 r. jest to – 342,32 zł.

4. Składki ZUS zależne od przychodu

Od 01.01.2019 osoby prowadzące działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy, której wysokość będzie zależeć od przychodów z działalności gospodarczej uzyskanych w roku 2018.

Jeśli zostaną spełnione warunki wymienione w ustawie, wówczas przedsiębiorca, może skorzystać z ulgi “ZUS zależny od przychodu”. Szczegółowe informacje można uzyskać w artykule.

5. Emeryt + działalność gospodarcza

Jeżeli jest się emerytem i równocześnie prowadzi działalność gospodarczą, to z działalności opłacamy obowiązkowo również tylko składkę zdrowotną.

6. Renta rodzinna + działalność gospodarcza

Dana osoba otrzymuje rentę rodzinną i zakłada działalność gospodarczą to z działalności obowiązkowo opłaca tylko składkę zdrowotną.

7. Przedsiębiorca + umowa zlecenie

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą i jednocześnie mający umowę zlecenie (nie związaną z wykonywaną działalnością) na kwotę co najmniej równą lub wyższą jak podstawa z działalności gospodarczej, to opłaca on składki społeczne (tylko chorobowa jest dobrowolna) i składkę zdrowotną od tego tytułu który był wcześniej. Oczywiście, dobrowolnie na swój wniosek można sobie te tytuły zamienić. Np: umowa zlecenie jest na kwotę 2.500,00 zł brutto, ale wcześniej była działalność gospodarcza – ZUS pełny – podstawa – 2.375,40 zł. W tym przypadku z działalności należy opłacić wszystkie składki społeczne (chorobowa dobrowolna) i składkę zdrowotną. A z umowy zlecenia tylko składkę zdrowotną. Można sobie zamienić te tytuły i z działalności opłacać tylko składkę zdrowotną a z umowy zlecenia wszystkie. Jeżeli sobie te tytuły zamienimy to z działalności będziemy opłacać tylko składkę zdrowotną – 342,32 zł w 2019 r.

8. Zwolnienie z opłacania Funduszu pracy

W 2009 roku zostały wprowadzone zwolnienia podmiotowe w zakresie składek na Fundusz Pracy i zwolnieniem tym są też objęte osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Bezterminowo jest to kobieta, która ukończyła wiek 55 lat i mężczyzna wiek 60 lat.

9. Umowa o pracę w kraju UE a działalność w Polsce

To zagadnienie zostało dokładnie omówione w oddzielnym artykule na naszym blogu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

 1. DB

  Jak za pomocą systemu iFirma skorzystać z punktu 2 ?

 2. Ifirma

  Temat został opisany w Pomocy serwisu tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.