Podcast w marketingu: co może dać Ci firmowy podcast

podcast w marketingu

Podcast stanowi stosunkowo nowe, wciąż rozbudowywane, medium internetowe. Jest jednym z najefektywniejszych kanałów przekazu, dzięki którym można dotrzeć do klienta. Ciekawa audycja w sieci pozwoli zbudować atrakcyjny wizerunek przedsiębiorstwa. Jak zatem stworzyć podcast, który będzie użyteczny również dla potrzeb firmy? Na jakie profity możemy liczyć?

Podcast stanowi stosunkowo nowe, wciąż rozbudowywane, medium internetowe. Jest jednym z najefektywniejszych kanałów przekazu, dzięki którym można dotrzeć do klienta. Ciekawa audycja w sieci pozwoli zbudować atrakcyjny wizerunek przedsiębiorstwa. To także szansa na przyciągnięcie nowych odbiorców i zwiększenie oddziaływania naszej marki w sieci. Jak zatem stworzyć podcast, który będzie użyteczny również dla potrzeb firmy? Na jakie profity możemy liczyć?

Podcast – słowem wstępu. 3 istotne cechy tematycznej audycji online

Działania reklamowe są zawsze ukierunkowane na odniesienie wymiernych korzyści dla przedsiębiorstwa. Nie inaczej jest w przypadku firmowego podcastu stanowiącego atrakcyjne medium, które jest jednocześnie niezwykle użyteczne dla słuchacza. Biznesowy podcast posiada szereg zalet przekonujących o jego skuteczności. Wybraliśmy 3 najważniejsze kwestie:

  • Dostęp bez ograniczeń. Ciekawa audycja tematyczna może zostać odsłuchana w dogodnym dla odbiorcy momencie. Widz może wielokrotnie wracać do materiału, polecać go znajomym, udostępniać w swoich mediach społecznościowych – jeśli wyda mu się to zasadne.
  • Czysta treść. Podcasty są pozbawione reklam, sponsorowanych wstawek czy nachalnych propozycji. Stanowią konkretną, użyteczną informację, wobec czego są chętnie słuchane przez osoby relaksujące się np. w podróży. Użytkownik, który uzna, że podcast firmowy jest ciekawy, z pewnością zapozna się z kolejnymi jego częściami.
  • Żywa relacja. Słuchacz jest traktowany jako indywiduum. Audycja tworzy więź na linii odbiorca-nadawca. To sprawia, że podcast w biznesie jest coraz chętniej wybieranym medium kontaktu z potencjalnymi klientami.

Podcast w marketingu – jak zacząć? Wskazówki dla początkujących nadawców

Podcast stanowi uporządkowaną formę publikacji, która posiada właściwą dla siebie budowę. Każdy odcinek tematyczny musi zawierać wstęp, treść właściwą oraz wnioski końcowe. Taka forma domyka logiczną całość, sprawiając, iż nagranie dźwiękowe staje się spójnym materiałem. Również i biznesowy podcast powinien być ukierunkowany na dostarczenie maksymalnie wartościowej treści. Musi być ona w pełni przemyślana: wnioski zaprezentowane przez mówcę muszą być uargumentowane i powinny wynikać z poprzedniej części audycji. Chaos zawarty w strukturze materiału podcastowego nie jest najlepszym przyjacielem internetowego mówcy. Odbiorca, który konfrontuje się z nagraniem, korzysta jedynie ze ścieżki dźwiękowej – nagranie musi być usystematyzowane i przeprowadzone zgodnie z nakreślonym wcześniej planem.

Firmowy podcast. Mowa jest srebrem

Największym sekretem, determinującym jakość podcastu, jest ciężka praca mówcy. Należy artykułować zdania w sposób interesujący i przystępny dla przeciętnego słuchacza. Nadający musi być zatem obiektywnie dobrym opowiadaczem, z rozwiniętymi, krasomówczymi umiejętnościami. Zainteresowanie słuchaczy można zdobyć na różne sposoby. Tworząc podcast firmowy warto zwrócić uwagę na:

  • prawidłową dykcję, którą należy ćwiczyć systematycznie;
  • konieczność posiadania dużej wiedzy tematycznej z omawianej dziedziny;
  • odpowiedni, życzliwy tembr głosu;
  • spójność wyrażanych poglądów;
  • kontakt ze słuchającym poprzez zwroty grzecznościowe i osobiste;
  • ciekawą tematykę, interesującą odbiorcę;
  • odpowiedni format odcinka, długość, liczbę gości dopasowaną zgodnie ze sprawdzonymi schematami.

Podcast w biznesie – realny zysk czy uzupełnienie?

Biznesowy podcast nie powinien być traktowany jako swoista maszynka do osiągania wymiernych zysków pieniężnych. Jest to raczej narzędzie, które umożliwia zbudowanie nowoczesnego wizerunku marki. To także sposób na poprawienie zasięgów, o ile tematyka nagrań będzie interesująca dla odbiorcy. Podcast nie może być zatem skupiony na jednym, wąskim temacie. Powinien swoim spektrum obejmować szerszą dziedzinę – tak, aby mówca miał większą swobodę w stworzeniu ciekawego programu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość