Ulga na start – Firma bez ZUS w 2018

W styczniu Sejm uchwalił Konstytucję Biznesu, czyli pakiet 5 ustaw, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Wraz z nią wprowadzona została tzw. “ulga na start”, czyli zwolnienie początkujących przedsiębiorców ze składek ZUS. Sprawdź, na czym dokładnie będzie ona polegać i kto może z niej skorzystać.

Firma bez ZUS w 2018

„Ulga na start” została uchwalona w ramach ustawy Prawo przedsiębiorców i zakłada 6-miesięczne zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla nowych firm. Zamiast standardowego ZUS-u przedsiębiorcy będą musieli opłacać jedynie składkę zdrowotną, która w 2018 r. wynosi 319,94 zł. Przypomnijmy, że mały ZUS w 2018 r. wynosi 504,66 zł (bez dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe) lub 520,10 zł (ze składką na ubezpieczenie chorobowe). Z kolei duży ZUS wynosi odpowiednio 1.166,85 zł lub 1.232,16 zł.

Ulga na start – dla kogo?

Podobnie jak w przypadku tzw. „małego ZUS-u”, z „ulgi na start” będą mogli skorzystać początkujący przedsiębiorcy (osoby fizyczne), którzy:

  • po raz pierwszy rozpoczynają działalność gospodarczą,
  • podejmują działalność gospodarczą ponownie, po upływie co najmniej 5 lat (60 miesięcy) od wcześniejszej działalności

i nie będą jej świadczyć dla byłego pracodawcy (u którego pracowali w danym lub poprzednim roku kalendarzowym).

Art. 18. 1. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Korzystanie z ulgi na start nie jest obowiązkowe. Każdy początkujący przedsiębiorca może zrezygnować z uprawnienia, dobrowolnie zgłaszając się do ubezpieczeń społecznych.

Ulga na start – od kiedy?

Proponowane rozwiązanie ma wejść w życie w pierwszej połowie 2018 r., dokładny termin nie jest jednak jeszcze znany. „Ulga na start” nie dotyczy osób, które założą działalność przed tym terminem.

Okres 6 miesięcy zwolnienia z ZUS należy liczyć od momentu wykonania pierwszej czynności związanej bezpośrednio z przedmiotem zadeklarowanej działalności gospodarczej. Co ważne, po upływie 6 miesięcy przedsiębiorca będzie mógł korzystać z kolejnej ulgi, czyli tzw. małego ZUS-u.

Oznacza to, że okres ulg wydłuży się z 2 lat do 2,5 roku.

Firma bez ZUS – to warto wiedzieć

„Ulga na start” to bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy chcą ograniczyć koszty związane z prowadzeniem działalności – szczególnie na samym początku, gdy trzeba ponieść wydatki związane z rozkręceniem biznesu (np. marketing, zakup sprzętu do pracy lub zakup towarów).

Warto jednak pamiętać, że przez okres sześciu miesięcy zwolnienia z opłacania składek ZUS przedsiębiorca nie będzie zgłoszony do ubezpieczenia społecznego. Oznacza to, że nie będzie mógł pójść na zwolnienie lekarskie ani odprowadzać kapitału na emeryturę.

Ponieważ Art. 18. 1. ustawy Prawo przedsiębiorców wyklucza przedsiębiorców, którzy zamierzają świadczyć usługi dla byłego pracodawcy (takie same, jakie świadczyli, gdy byli zatrudnieni na umowę o pracę), z ulgi nie będą mogły skorzystać osoby przechodzące z umowy o pracę na samozatrudnienie, czyli coraz bardziej popularne zatrudnienie w ramach umowy b2b.


To jednak nie wszystko, co nas czeka. Sprawdź 12 zmian w prawie dla przedsiębiorców,
które wejdą w życie w 2018 r
! Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI