Wymiana gotówki w kantorze internetowym – wady i zalety

Internet zmienia oblicze wielu branż i nie inaczej jest w przypadku wymiany walut. Tradycyjne kantory powoli ustępują miejsca kantorom internetowym, dającym nie tylko o wiele korzystniejsze warunki cenowe, ale też oferującym wygodę i oszczędność czasu. Jeszcze kilka lat temu aby kupić lub sprzedać walutę obcą, musieliśmy udać się do tradycyjnego kantoru lub do banku. Wiązało się to z koniecznością zabrania całej przeznaczonej na wymianę gotówki ze sobą, a następnie dojechania do kantoru, co w przypadku mniejszych miejscowości mogło oznaczać nawet kilkunastokilometrową podróż. Drogo, czasochłonnie i niebezpiecznie. Z kolei posiadacze kredytów wyrażonych w walucie obcej mają kilka możliwości. Mogą spłacać swój kredyt w złotówkach, płacąc bardzo szeroki spread oferowany przez bank, lub też dostarczać bankowi bezpośrednio franki szwajcarskie lub euro, co z kolei znów kieruje nas do rozważań na temat minusów tradycyjnych kantorów. Wymiana walut online – jakie posiada wady a jakie zalety? Przekonajmy się!

Kantor internetowy rozwiązaniem wielu problemów

Kilka lat temu pojawiły się kantory internetowe, zupełnie odmieniając oblicze wymiany walut. Są to specjalne serwisy internetowe, oferujące możliwość przeprowadzenia operacji wymiany jednej waluty na drugą, bez konieczności wychodzenia z domu. Całość odbywa się w sposób całkowicie elektroniczny, a my nie musimy ryzykować podróżowania z większą gotówką. To z kolei stanowi ważną oszczędność czasu, oprócz niższych kosztów wymiany, stanowiąc poważny atut przy tego rodzaju transakcji.

Jak działa kantor internetowy

W tradycyjnym kantorze to jego właściciel ustala kursy, po których możemy kupić lub sprzedać daną walutę. Różnica pomiędzy nimi nazywana jest spreadem i stanowi zysk kantoru. Mówiąc wprost, kupujemy waluty obce drożej, a sprzedajemy je taniej. Kantor internetowy jest serwisem, w którym po obu stronach transakcji stoją klienci. A zatem chcąc kupić dolary czy euro, nabędziemy je od innej osoby, która akurat chce je sprzedać. Jeśli takich osób zbierze się odpowiednio duża ilość, powstaje rynek podobny do giełdowego. Gdzie wystawiana jest bardzo wysoka liczba ofert kupna i sprzedaży, zapewniająca możliwość sprawnego dokonania transakcji. Kluczem jest tu fakt, że obie strony mają dokładnie taki sam cel – zminimalizować koszty transakcyjne. Dlatego też zarówno sprzedający, jak i kupujący daną walutę wystawiają oferty maksymalnie zbliżone do aktualnego rynkowego kursu wymiany. Nie ma tu czegoś takiego jak minimalny spread obowiązujący w kantorze lub banku. Dlatego właśnie transakcje dokonywane są z dokładnością do setnych części grosza.

Sposób dokonywania transakcji w kantorze internetowym

Chcąc wymienić walutę musimy w pierwszej kolejności założyć konto w internetowym kantorze. Zazwyczaj nie trwa to więcej niż kilka minut. Ważne, abyśmy podali nasze prawdziwe dane kontaktowe, w tym numer telefonu. Będą one wykorzystywane w celu potwierdzenia ewentualnych wypłat na rachunek prywatny. Kolejnym krokiem jest przelanie na konto kantoru sumy pieniędzy, którą chcemy wymienić. Jeśli kupujemy walutę obcą, przelewamy złotówki, a jeżeli chcemy dokonać transakcji odwrotnej, przelewamy dolary, euro lub inne posiadane przez nas środki. Następnie musimy wystawić naszą ofertę wymiany w serwisie. Możemy tu wybrać wystawienie zlecenia z konkretną ceną, a następnie czekać aż ktoś zdecyduje się na dokonanie transakcji po naszym kursie. Możemy też wykonać zlecenie od razu, decydując się na kurs wystawiony przez innego użytkownika. Warto pamiętać, że różni klienci wystawiają zlecenia o różnej wielkości. Jeśli więc mamy do wymiany większą sumę pieniędzy, być może będziemy musieli zaakceptować nieco gorszy kurs wymiany lub sama realizacja transakcji zajmie nieco dłużej. Po zakończeniu procesu wymiany uzyskujemy określoną sumę pieniędzy, którą następnie możemy wypłacić z powrotem na nasz prywatny rachunek bankowy. W tym celu składamy dyspozycję w panelu kantoru internetowego, wskazujemy docelowy numer konta i po kilku godzinach środki są już na naszym rachunku.

Zalety kantorów internetowych

Popularność tej nowej formy wymiany walut płynie z szeregu korzyści, które oferują. Po pierwsze nie musimy ruszać się z domu, wszystko odbywa się elektronicznie, za pośrednictwem Internetu. Nie wozimy gotówki, nie marnujemy czasu i pieniędzy na dojazdy. Wymiana może odbywać się mimochodem, w ramach naszej codziennej obecności w sieci. Drugim i najważniejszym atutem tej formy wymiany są z pewnością koszty. Są one tym ważniejsze, im większą sumę mamy do kupienia lub sprzedania. Dla przykładu, w chwili obecnej spread walutowy dla pary EUR/PLN wynosi w jednym z dużych banków 30 groszy dla jednego euro. W jednym ze stacjonarnych kantorów na terenie Warszawy jest to 5 groszy, podczas gdy w kantorze internetowym jest to zaledwie 0,5 grosza. Widać, jak wielka jest to różnica. A zatem chcąc sprzedać 10 tys. euro (równowartość ok. 43 100 zł), w banku zapłacimy za taką operację 1500 zł, w tradycyjnym kantorze 250 zł, podczas gdy w kantorze internetowym 25 zł. Trzeba przyznać, że różnica jest kolosalna. Nadmienić należy, że kantory internetowe pobierają stałą prowizję od każdej transakcji, wynoszącą maksymalnie ok. 0,2% wartości transakcji, co dla podanego wyżej przykładu oznacza koszt ok. 86 zł. Wciąż jednak jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze od tradycyjnego kantoru, a tym bardziej od niemal złodziejskich spreadów bankowych. Niskie koszty oraz łatwość dokonywania transakcji są głównymi atutami kantorów internetowych.

Wymiana walut online – wady

Jedną z wad kantorów internetowych, mogącą wielu osobom w sposób znaczący przeszkadzać, jest fakt, że w istocie przelewamy pieniądze na rachunek obcego podmiotu. Nie jest on bankiem, nie jest również instytucją finansową. Co prawda podmioty te posiadają najczęściej licencję Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie usług płatniczych, ale dla niektórych może to być niewystarczające zabezpieczenie. Mimo faktu, że do tej pory nie pojawiły się jednak przypadki poddające w wątpliwość wiarygodność kantorów internetowych, dla bezpieczeństwa naszych pieniędzy można całość przeprowadzić w taki sposób, aby nasze środki przebywały na rachunku kantoru zaledwie przez kilka godzin. Drugi minus wiąże się z koniecznością posiadania rachunku walutowego w banku. Kantor internetowy nie prowadzi obrotu gotówkowego, a co za tym idzie, potrzebujemy odpowiedniego konta, aby móc przelewać z niego i na nie walutę obcą. Może to być pewna uciążliwość i dodatkowy koszt, ale jeżeli regularnie wymieniamy walutę, np. w związku ze spłacanym kredytem hipotecznym, warto się na to rozwiązanie zdecydować. Trzecim minusem jest fakt, że kantor internetowy opiera się głównie na swoich użytkownikach dokonujących wymiany, a co za tym idzie w ofercie posiada zazwyczaj tylko kilka głównych, najpopularniejszych walut, jak chociażby dolar amerykański, euro, frank szwajcarski i funt brytyjski. Rzadko można spotkać kantor obsługujący inne waluty, nie wspominając już o tych bardziej egzotycznych. Z tego też względu nie każdy może skorzystać z proponowanego rozwiązania.

Na zakończenie

Zakupy w sieci znacząco podkopały branżę handlową, np. w dziedzinie RTV i AGD.  Podobnie kantory internetowe zmieniły oblicze współczesnej wymiany walut. Brak kosztów wiążących się z posiadaniem placówek w centrach miast pozwolił na znacznie obniżenie marż. Umożliwił też klientom dokonywanie transakcji z minimalnymi prowizjami. Łącząc ten fakt z wygodą i brakiem konieczności podróżowania po mieście z dużą gotówką, można powiedzieć, że kantory internetowe są rozwiązaniem, z którego warto regularnie korzystać.
 

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI