Zanim założysz sklep internetowy

Sklep internetowy może być świetnym pomysłem na prowadzenie własnego biznesu, szczególnie dzisiaj, gdy rynek e-commerce jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki w Polsce. W 2013 roku e-sklepy zanotowały zwiększenie obrotów – wzrostu sprzedaży spodziewają się również w najbliższych miesiącach. Umiejętnie założony i dobrze prowadzony sklep online może więc okazać się prawdziwą żyłą złota. O czym warto pamiętać przed założeniem sklepu internetowego?

 

Pomyśl o niszy

W wielu branżach na rynku e-commerce można zauważyć dużą konkurencyjność i nasycenie. Wybicie się pośród dziesiątek innych e-sklepów oferujących to samo może być trudne i wymagać wielu kosztów, dlatego dobrze jest pomyśleć o znalezieniu sobie niezagospodarowanego jeszcze przez nikogo fragmentu rynku. Nisza wiąże się bowiem z takimi zaletami jak mniejsza konkurencja, mniejszy kapitał na start czy niższe koszty marketingowe. Za istotną wadę można uznać mniejszą liczbę klientów, czyli mniejszą sprzedaż, jednak nie zawsze musi tak być. Klienci są bowiem często gotowi zapłacić więcej za produkty i usługi wyspecjalizowanych sklepów, niż sklepów, które oferują wszystko na raz.

 

Zadbaj o regulamin

Szczególnie na początku prowadzenia sklepu internetowego – gdy jeszcze nie posiada się odpowiedniego doświadczenia – dobrze jest zadbać o dobry regulamin. W dobrym regulaminie powinny być ujęte wszystkie obowiązkowe zapisy za których brak można zapłacić wysoką karę, a także zapisy, których brak może wygenerować dla sklepu bezsensowne, niepotrzebne straty. Jeśli na przykład przedsiębiorca nie poinformuje klienta o obowiązku poniesienia kosztów związanych ze zwrotem towaru, to zgodnie z nowymi przepisami w razie ewentualnego zwrotu towaru klient nie będzie musiał za niego płacić. Obowiązek uiszczenia takiej opłaty spadnie więc na sklep.
Nie warto przy tym kopiować regulaminów największych sklepów internetowych. Po pierwsze dlatego, że można zostać posądzonym o plagiat, a po drugie takie regulaminy nie zawsze są najkorzystniej napisane, ponieważ duże marki dysponują zazwyczaj bardzo dobrym zapleczem prawnym, które w razie potrzeby potrafi wybronić je przed sądem czy UOKiK-iem.

 

Sprawdź trendy

Monitoring internetowy nie ogranicza się wyłącznie do śledzenia tego, co Internauci piszą w sieci. Internet może być też monitorowany pod kątem trendów – zarówno istniejących, jak i takich, które dopiero się pojawią. W tym celu warto odwiedzić strony google.pl/trends i trendhunter.com. Dobrze jest nie ograniczać się jedynie do Polski i śledzić nowości zza granicy, ponieważ obecnie to, co powstaje w jednym miejscu na świecie w ciągu sekundy potrafi dotrzeć do całego świata i stać się globalnym trendem.
To nie wszystko. Aktualnie istnieją także narzędzia do monitorowania zachowania użytkowników Allegro oraz kontrolowania najlepiej sprzedających się produktów, cen, rodzajów dostaw czy konkurencji. Bycie na bieżąco z pewnością się opłaci.

 

Dlaczego warto założyć sklep internetowy?

Prowadzenie sklepu internetowego może okazać się sporą frajdą, ale i niemałym wyzwaniem, szczególnie na samym początku. Jednak po uporaniu się z pierwszymi poważnymi wyzwaniami – strategią, zakupem serwera, reklamą… – dalej zazwyczaj idzie już z górki. Sklep internetowy ma wiele zalet, od zminimalizowania kosztów sprzedaży (brak biura, pracowników) po wygodę. Działa bowiem całą dobę, przez co klient może dokonywać zakupów nawet o trzeciej w nocy (w gruncie rzeczy przedsiębiorca może więc zarabiać nawet wtedy, gdy śpi). Dodatkowo poza inwestycją w reklamę niemal cały proces zakupowy odbywa się samodzielnie: klient sam przegląda ofertę, kupuje i płaci. To bardzo wygodne.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK