Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Co to jest relokacja pracowników?

Rokujący przedsiębiorcy chętnie rozszerzają zakres działania swoich firm – na inne miejscowości, a nawet państwa. W momencie, gdy sam właściciel nie daje rady samodzielnie prowadzić wszystkich oddziałów, wyjściem może się okazać relokacja pracowników z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

Relokacja pracowników – co to jest?

Generalnie relokacja pracownika polega na przeniesieniu osoby zatrudnionej do pracy w innym miejscu – odległej miejscowości albo w innym państwie. Relokowanie pracowników jest wykorzystywane najczęściej:

  • Przy tworzeniu nowych filii i oddziałów firmy – doświadczeni pracownicy mogą zorganizować pracę w nowym miejscu, wprowadzając właściwe zasady i organizację oraz przekazując odpowiednią wiedzę nowym pracownikom
  • W przypadku specjalistów o unikatowych umiejętnościach – pracodawca poszukujący specyficznych umiejętności może mieć problem ze znalezieniem pracownika w najbliższym otoczeniu, zatem rozszerza zakres poszukiwań
  • Aby umożliwić rozwój kadrze zarządzającej – skierowanie menedżerów do nowego środowiska pozwala na zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia, potrzebnego w firmie.

Relokacja pracownika w praktyce

Relokowanie pracownika samo w sobie może stanowić dla niego korzyść – otwierając nowe możliwości rozwoju zawodowego, zdobywania doświadczenia, poszerzania siatki zawodowych znajomości. Mimo to pracodawcy stoją generalnie na stanowisku, że relokowanemu pracownikowi należy maksymalnie pomóc w dokonaniu zmian.

Dlatego też większość firm decydujących się na relokację oferuje swoim pracownikom:

  • Wsparcie w znalezieniu mieszkania, czasem także wsparcie finansowe w jego utrzymaniu
  • Wsparcie w przystosowaniu się do nowego środowiska z pomocą przewodników, psychologów etc. – szczególnie, jeśli zmiana pracy wiąże się ze zmianą otoczenia pod względem kulturowym
  • Dodatki finansowe – jednorazowe lub doliczane do pensji.

Niektórzy pracownicy – szczególnie wyjeżdżający na dłuższy czas – mogą zdecydować się na przeniesienie wraz z najbliższą rodziną. W takiej sytuacji niektóre firmy również udzielają wsparcia podwładnym, np. przy szukaniu szkoły lub przedszkola dla dzieci oraz zajęcia dla małżonka lub partnera.

Uwaga! Należy zwrócić uwagę, że benefity i pomoc udzielana relokowanym pracownikom przez pracodawców nie jest regulowana szczegółowymi przepisami – natomiast jest zależna od dobrej woli i umowy obu stron. Warto jednak pamiętać, że najczęściej nakłady, poczynione przez firmę w celu przeniesienia pracownika, służą późniejszym zyskom, które ów pracownik wygeneruje w nowym miejscu pracy.

Chciałbyś relokować pracownika? Sprawdź, jakie formalności się z tym wiążą!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ