Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Kiedy pracodawca powinien posiadać certyfikat rezydencji pracownika?

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają w swojej firmie cudzoziemców powinni uzyskać od nich certyfikat rezydencji podatkowej. Jest to dokument niezbędny do prawidłowego rozliczenia dochodu uzyskanego przez obcokrajowca na terenie Polski.

Certyfikat rezydencji – co to takiego?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 5a pkt 21), certyfikat rezydencji to zaświadczenie, które potwierdza miejsce zamieszkania danego podatnika do celów podatkowych (w kraju rezydencji podatkowej zobowiązany jest on do rozliczenia całości swoich dochodów).

Co ważne, nie ma określonej formy, w jakiej należy sporządzić taki dokument. Certyfikat rezydencji, zgodnie z przepisami ustawy o PIT, powinien jednak zostać wydany i poświadczony przez właściwy organ administracji skarbowej danego państwa.

Ważne!

W Polsce dokumentami, które poświadczają rezydencję podatkową są CFR-1 (właściwy dla osób prawnych) oraz CFR-2 (w przypadku osób fizycznych). Za wydanie takiego zaświadczenia należy uiścić opłatę w wysokości 17 zł.


Certyfikat rezydencji – kiedy może być niezbędny dla pracodawcy?

Przedsiębiorca jako płatnik podatku dochodowego zobowiązany jest do właściwego wyliczenia i odprowadzenia zaliczek za swoich pracowników. Jeżeli zatrudnia on w swojej firmie obcokrajowców, wówczas w tym celu powinien on ustalić rezydencję podatkową takich osób. Jeżeli pracownik-cudzoziemiec posiada status rezydenta polskiego, wówczas całość jego dochodów – niezależnie od miejsca ich uzyskania – podlega rozliczeniu w Polsce. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nierezydentów. Sposób opodatkowania ich dochodów będzie bowiem zależał od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a krajem, w którym posiadają oni miejsce zamieszkania do celów podatkowych.

I tu z pomocą przychodzi certyfikat rezydencji podatkowej pracownika-obcokrajowca, który w wielu sytuacjach zwalnia polskiego płatnika z obowiązku pobierania i odprowadzania do fiskusa podatku (zaliczek na podatek) od dochodów nierezydenta. W związku z powyższym, jeżeli na koniec roku pracodawca nie jest pewien rezydencji podatkowej swojego pracownika na ostatni dzień roku, warto uzyskać od niego certyfikat rezydencji podatkowej.

Ważne!


Certyfikat rezydencji może okazać się pomocny także m.in. przy rozliczaniu pracownika z obywatelstwem polskim oddelegowanego do pracy w innym kraju, czy też w przypadku obcokrajowca, który świadczy zdalnie usługi na rzecz polskiego przedsiębiorcy.


Zatrudniasz obcokrajowca? Kliknij i sprawdź, jakie masz obowiązki!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik



Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ