Blog ifirma.pl

Koszty uzyskania przychodów dla twórców – zmiany 2018

|
Wyższy limit kosztów uzyskania przychodu dla twórców to dobra wiadomość – jednak tylko dla tych, których w nowym roku taki przywilej obejmie. Okazuje się bowiem, że oprócz wzrostu wprowadzono także ograniczenie – tym razem grupy twórców, którzy będą mogli skorzystać z przywileju wyższych kosztów uzyskania przychodów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wyższy limit kosztów uzyskania przychodu dla twórców to dobra wiadomość – jednak tylko dla tych, których w nowym roku taki przywilej obejmie. Okazuje się bowiem, że oprócz wzrostu wprowadzono także szereg ograniczeń. Zatrudniasz w swojej firmie twórców? Sprawdź zmiany w prawie i zobacz jak od nowego roku rozliczać ich koszty uzyskania przychodów.

Koszty uzyskania przychodów dla twórców – zalety

Jak większość nowelizacji prawa podatkowego, także zmiany w kosztach uzyskania przychodów dla zawodów twórczych mają dwie strony. Zaczynając od zalet, jako najważniejszą należy wskazać 100-procentowy wzrost limitu kosztów uzyskania przychodów, jakie mogą wykazać twórcy. W roku 2018 r. będzie to kwota 85.528 zł, (zamiast poprzednich 42.764 zł).

Także ograniczenie grupy twórców, którzy mogą korzystać z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, może być traktowane jako dobra zmiana. Sprecyzowanie, kto dokładnie ma prawo do skorzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów ma zapobiec zarówno próbom wyłudzeń w podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i wątpliwościom podatników. Jako przykład przytaczani są najczęściej wykładowcy, prowadzący autorskie szkolenia, od nowego roku wskazani wprost na liście uprzywilejowanych zawodów w ramach działalności naukowo-dydaktycznej.

Koszty uzyskania przychodu dla twórców – wady

Podczas gdy zwiększenie limitu 50% kosztów uzyskania przychodów nie znajduje przeciwników, to już ograniczenie prawa do skorzystania z takich kosztów wzbudza znacznie większe kontrowersje. Przede wszystkim spora grupa twórców, którzy do tej pory mogli korzystać z przywileju, od początku 2018 r. nie będzie już miała do tego prawa. Mowa tu przede wszystkim o usługach doradczych, analitycznych, copywriterskich, a także w dużej mierze IT.

Dodatkowo, z uwagi na dość abstrakcyjne pojęcie dzieł twórczych pojawia się pytanie, w którym miejscu przebiegać będzie granica między odtwórczością a twórczością? Wydaje się, że nie ma możliwości zinterpretowania tego dylematu ogólnie, co może za sobą pociągnąć wysyp wniosków o interpretacje ogólne bądź wyroki sądowe.

Uwaga! Warto pamiętać, że wskazane zmiany w prawie dotyczą zatrudnionych na umowę o pracę, wykonujących umowy zlecenie lub o dzieło. Przedsiębiorcy, prowadzący własne działalności gospodarcze, nie rozliczają kosztów uzyskania przychodów ryczałtowo, zatem w ich przypadku nowelizacja nie ma tak dużego znaczenia.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie