Mieszkanie dla pracownika w delegacji a PIT i ZUS

Delegowanie pracowników wiąże się z koniecznością uregulowania przez pracodawcę kosztów podróży służbowej – w tym noclegu. Czasem w sytuacji, gdy podróż służbowa do oddalonej miejscowości trwa przez dłuższy czas, bardziej opłacalne niż hotel może być wynajęcie mieszkania dla pracownika. Czy będzie to miało wpływ na podatek dochodowy i ZUS pracownika?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Delegowanie pracowników wiąże się z koniecznością uregulowania przez pracodawcę kosztów podróży służbowej – w tym noclegu. Czasem w sytuacji, gdy podróż służbowa do oddalonej miejscowości trwa przez dłuższy czas, bardziej opłacalne niż hotel może być wynajęcie mieszkania dla pracownika. Czy będzie to miało wpływ na podatek dochodowy i ZUS pracownika?

Świadczenia na rzecz pracownika

Oczywistym wydaje się być fakt, że pensja pracownika – jako jego przychód – podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznym; i jest podstawą do wyliczenia składek ZUS. Warto jednak zwrócić uwagę, że według przepisów nie tylko wypłata stanowi przychód pracownika – także inne, pozapłacowe świadczenia mogą zostać potraktowane jako przychód. Przykładem jest sytuacja, w którym pracownik zamieszkuje mieszkanie należące do pracodawcy i nie ponosi z tego tytułu kosztów lub są to koszty znacznie obniżone w stosunku do ceny rynkowej. Z drugiej strony, do świadczeń na rzecz pracownika nie zalicza się pokrycia kosztów lub zwrotu wydatków za podróż służbową – w takiej sytuacji pracownik nie otrzymuje bowiem korzyści polepszających jego interes prywatny, działa natomiast w interesie swojego pracodawcy.

Mieszkanie dla pracownika w delegacji – jak rozliczyć?

Zgodnie ze wskazanymi powyżej zasadami może pojawić się wątpliwość w kwestii mieszkania, wynajmowanego przez firmę dla pracownika w delegacji. Z jednej strony pracodawca opłaca bowiem lokal mieszkalny dla swojego pracownika, z drugiej jednak – pracownik zamieszkujący ten lokal pozostaje cały czas w podróży służbowej, realizując w miejscu delegowania interesy swojego pracodawcy. Zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i organy skarbowe reprezentują w tym przypadku pogląd, że opłacenie mieszkania dla pracownika przebywającego w podróży służbowej nie wpłynie na jego podatek dochodowy ani składki ZUS. Podstawą takiego toku rozumowania jest przede wszystkim Wyrok Trybunału Konstytucyjnego – zgodnie z nim, aby świadczenia zostały zaliczone do przychodu pracownika z tytułu stosunku pracy, powinny być:
  • Przyjęte dobrowolnie przez pracownika
  • Spełnione w jego interesie
  • Wymierne i przypisane do konkretnego zatrudnionego.
Wynajem lokalu dla pracownika, który przebywa w podróży służbowej w celu i z polecenia pracodawcy, nie może być potraktowany jako świadczenie leżące w interesie pracownika, lecz jego zwierzchnika. Dlatego też wydatki poniesione na najem przedsiębiorca powinien potraktować jako zwrot kosztów podróży służbowej, a nie nieodpłatne świadczenie dla zatrudnionego.
Przedsiębiorca w delegacji? Sprawdź, jak rozliczyć wydatki na własną podróż służbową!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce