Brak numeru PESEL spowoduje wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG

Do dnia 19 maja 2018 przedsiębiorcy, którzy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) nie mają podanego numeru PESEL powinni zaktualizować wpis o ten numer. W przeciwnym wypadku zostaną wykreśleni z ewidencji na mocy ustawy z dnia 25 września 2015 o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw. Przepis art. 61 ww. ustawy dał podatnikom dwuletni termin na uzupełnienie wpisu o numer PESEL. Przepis wszedł w życie 19 maja 2016 roku.

Kogo dotyczy brak numeru PESEL

Taka sytuacja zasadniczo obejmuje podatników, którzy założyli firmę przed 2004 rokiem. W poprzednim okresie rejestracji nie było obowiązku podawania numeru PESEL. Wówczas organem ewidencyjnym była Gmina. Problem braku numeru PESEL we wpisie wynika z migracji danych z ewidencji gminnych do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, którą przeprowadzono w 2011 roku.

Ustawa o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw miała umożliwić wykreślenie z systemu CEIDG ewentualnych wpisów, które nie pozwalały zidentyfikować przedsiębiorcy na podstawie dostępnych danych. Resort przedsiębiorczości informuje, że wykreślenie obejmie wpisy, które nie mogą być zweryfikowane na podstawie dostępnych baz danych i od lat pozostają „uśpione”. Zdaniem resortu, „aktywnie działający przedsiębiorcy nie muszą się obawiać, że pomyłkowo zostaną wyrzuceni z ewidencji”.

Aktualizacja danych w CEIDG

Przedsiębiorcy, którzy dokonali jakiejkolwiek aktualizacji wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej będą już mieli uzupełniony wpis o numer PESEL. System CEIDG nie pozwala na wprowadzenie zmian bez numeru PESEL.

Wydawać by się mogło, że nowe prawo przedsiębiorców uchyliło ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, jednak nie dotyczy to omawianego przypadku. Nie uchylono ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a tym samym przepisu, o którym mowa.

Na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się jak sprawdzić czy PESEL jest na ich wpisie.

Uwaga! Jeśli Twoja firma była założona przed 1 stycznia 2012 roku i została przeniesiona do CEIDG z gminnej ewidencji – upewnij się, że na wpisie znajduje się numer PESEL. Jeśli go na nim nie ma i nie uzupełnisz go do 19 maja 2018 roku – wpis będzie podlegał wykreśleniu z urzędu.

Jak sprawdzić, czy PESEL jest na wpisie?

  1. Znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz w historii wpisu, czy składałeś jakieś wnioski po 1 stycznia 2012 roku. Jeśli tak – już uzupełniłeś PESEL i nie musisz nic robić.
  2. Jeżeli nie składałeś wniosków po 1 stycznia 2012 roku, znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz, czy pod statusem działalności jest informacja “wpis nie przeszedł weryfikacji, przyczyna: braku numeru PESEL”. Jeśli jest – udaj się do dowolnego urzędu gminy, żeby uzupełnić dane.
  3. Nie możesz znaleźć wpisu lub nie składałeś żadnych wniosków przez CEIDG? Udaj się do dowolnego urzędu gminy, gdzie urzędnik odnajdzie Twój wpis i sprawdzi, czy jest na nim PESEL. Jeśli go nie ma – od razu przyjmie od Ciebie wniosek o zmianę, na którym uzupełnisz brakujące dane.

Co jeśli nie zdążysz uzupełnić numeru PESEL do 19 maja 2018 r. i wpis zostanie wykreślony z urzędu? Będziesz mógł wystąpić do Ministra Przedsiębiorczości i Technologii o przywrócenie wpisu i umieszczenie na nim brakujących danych. Pismo będzie trzeba przesłać do Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii na adres sekretariatDMP@mpit.gov.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa.”

Posiadając Profil Zaufany, jesteś w stanie wysłać elektronicznie wniosek CEIDG (aktualizację)!
 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI