Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Czy należy zrobić biznesplan działalności?

TAK. Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę, że bardzo ważną rzeczą jest wykonanie ogólnego planu rozwojowego działalności gospodarczej. Z całą pewnością właściwie zrobiony biznesplan ułatwi przyszłe funkcjonowanie firmy i określi możliwości zarobkowania.

Planowanie jest systematycznym postępowaniem ukierunkowanym na działalność rozwojową, prowadzącym do osiągnięcia celów założonych w biznesie, które w ostatecznym rachunku prowadzą do osiągnięcia wysokich dochodów lub zysków. Podstawowym zadaniem planowania w firmie jest wyszukiwanie okazji i prowadzenie analizy oraz dokonywanie oceny i wyboru różnorodnych propozycji wprowadzenia na rynek własnej produkcji lub świadczonych usług.

Przedsiębiorcy winni pamiętać, że biznesplan to forma szczegółowego przedstawienia sposobu postępowania dla przedsiębiorcy, określającego przede wszystkim, jak przedsiębiorstwo może osiągnąć szczegółowe cele, określając jednocześnie przestrzeń zysku przy osiągnięciu poszczególnych celów. Biznesplan to innymi słowy określenie założeń i zadań możliwych do zrealizowania przez przedsiębiorcę.

Po przygotowaniu biznesplanu przedsiębiorca powinien dostosować strategie zarządzania firmą do konkretnych działań. Ważne jest, aby zarządzający oraz zainteresowani inwestorzy wiedzieli, w jaki sposób zarządzający wykorzystywać będą pieniądze na dalsze założenia strategiczne firmy zawarte w biznesplanie . To właśnie przedsiębiorca określający założenia swojej działalności w biznesplanie zapewnić powinien właściwy rozwój przedsiębiorstwa w przyszłości. Wymagania strategiczne w biznesplanie nie powinny wynikać ze zwykłego przypadku, lecz powinny być wynikiem głębokiej analizy rynku.

Biznesplan powinien być pomocny zarządzającym w oszacowaniu kosztów oraz w określeniu koncepcji i ocenie konkurencji i ryzyka.

Przykładowy biznesplan, czyli co przedsiębiorca powinien poddać analizie:

1) wizja przyszłości firmy,
2) orientacyjne koszty przedsięwzięcia w początkowej fazie,
3) cele i zasady działania przedsiębiorstwa,
4) plan strategiczny, w tym analiza SWOT,

5) analiza mocnych i słabych stron firmy w porównaniu z konkurentami,
6) warunki marketingowe,
7) plan marketingowy,
8 ) analiza rynku,
9) strategia cen towarów,
10) reklamy,
11) plan finansowy przedsięwzięcia,
12) bilans,
13) przepływy pieniężne (cash flow),
14) końcowe wnioski.

Technika analityczna SWOT polega na posegregowaniu posiadanej informacji o danej sprawie na cztery grupy (cztery kategorie czynników strategicznych):

S (Strengths) – mocne strony: wszystko to, co stanowi atut, przewagę, zaletę analizowanego obiektu,

W (Weaknesses) – słabe strony: wszystko to, co stanowi słabość, barierę, wadę analizowanego obiektu,

O (Opportunities) – szanse: wszystko to, co stwarza dla analizowanego obiektu szansę korzystnej zmiany,

T (Threats) – zagrożenia: wszystko to, co stwarza dla analizowanego obiektu niebezpieczeństwo zmiany niekorzystnej.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


 • Magda

  Gdzie można znaleźć przykładowe biznes plany?

 • ciekawski

  Te całe biznesplany to o kant tyłka rozbić, bo niby skąd mam wiedzieć przed założeniem firmy jakie będą przychody w danym roku? Tak tak szacunki, ale to jest wróżenie z fusów i nigdy się nie sprawdza.

 • Mr True

  W zasadzie nie można się z Panem zgodzić Panie Ciekawski. Ale z drugiej strony taki, gdy dobrze przygotuje się wspomniane “wróżby z fusów” to zawsze przed np. bankiem lepiej się wypadnie niż bez biznesplanu; niżeli gdy przyjdziemy do banku i powiemy:”Chcę kredyt bo mam świetny pomysł na biznes!”.

 • ciekawski

  Bank i tak nie udzieli kredytu (szczególnie początkującemu przedsiębiorcy), nawet jak zobaczy najlepszy biznesplan :) Przecież żeby w Polsce dostać kredyt to trzeba udowodnić, że się go nie potrzebuje-stara prawda ;)

 • wkurzony

  We wnioskach UE ważniejsze od zawartości biznesplanu jest kolor długopisu jakim się go podpisało, to najlepiej świadczy o podejściu urzędników.

 • Marta

  fakty są takie, że dotacje unijne to teoria urzędnicza, na tym zarabia całkiem niezła szajka, dajesz 10% odpowiedniemu gryzipiórkowi albo firmie która w tym pośredniczy (specjalizuje się w uzyskiwaniu dotacji) i idzie jak po maśle


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ