Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Czy współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną jest legalna?

Zgodnie z nową ustawą Prawo Przedsiębiorców, która weszła w życie 6 marca 2018 roku, do określonego limitu przychodów możliwe jest prowadzenie tzw. działalności nierejestrowanej. Co ważne, nie jest to rodzaj działalności gospodarczej – osoba taka nie prowadzi firmy z wszelkimi tego konsekwencjami. W związku z powyższym pojawia się pytanie – czy współpraca z kontrahentem, który prowadzi działalność nierejestrowaną jest legalna?

Działalność nierejestrowana – co to takiego?

W art. 5 wspomnianej ustawy (zwanej Konstytucją biznesu) znajdziemy przepisy regulujące zasady funkcjonowania działalności nierejestrowanej. Zgodnie z jego treścią, by możliwe było zakwalifikowanie czynności wykonywanych przez podatnika do tej kategorii:

  • przychód należny z tej działalności nie może przekraczać w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia (po przekroczeniu tego limitu, w ciągu 7 dni należy zarejestrować działalność w CEIDG),
  • osoba prowadząca tę działalność w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie miała własnej firmy.

Osiągnięte w ten sposób przychody oraz związane z nimi koszty podatnik powinien wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 w części „Inne źródła” (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Co ważne, działalność nierejestrowana nie może obejmować czynności wykonywanych w ramach umowy spółki cywilnej, a także takich, które wymagają uzyskania koncesji, licencji czy też pozwolenia.

Współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną – czy to legalne?

Przez wzgląd na fakt, iż od końca kwietnia br. prowadzenie działalności nierejestrowanej jest uregulowane przepisami prawa, współpraca z osobą, która spełnia ww. określone warunki jest legalna. W takim wypadku przedsiębiorca powinien otrzymać właściwy dokument (w zależności od statusu osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną): fakturę, fakturę bez VAT lub rachunek potwierdzający nabyte od takiej osoby towary lub usługi. Na tej podstawie ma on prawo ująć koszt uzyskania przychodu we właściwej kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz – jeśli to faktura – odliczyć naliczony na niej VAT.


Sprawdź, kto może prowadzić działalność nierejestrowaną!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik



Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ