Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Czynności sprawdzające a kontrola podatkowa – czym się różnią?

Kiedy urząd skarbowy kontaktuje się z podatnikiem, niekoniecznie musi to od razu oznaczać demonizowaną kontrolę skarbową. Znacznie częściej mamy do czynienia z czynnościami sprawdzającymi. Czym różnią się te procedury?

Czynności sprawdzające – mniej formalności

Czynności sprawdzające to procedura, która w kontakcie urząd skarbowy-podatnik wykorzystywana jest najczęściej. Jest to praktycznie niesformalizowane działanie, mająca na celu sprawdzenie:


Czynności sprawdzające zaczynają się od wezwania – najczęściej pisemnego, choć zdarzają się też wezwania telefoniczne – do wyjaśnienia konkretnego stanu rzeczy. Co ważne, urzędnik w zakresie czynności sprawdzających może żądać jedynie wyjaśnienia istniejącego stanu rzeczy (np. uzasadnienia wprowadzenia wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, oryginałów dokumentów etc.). W trakcie działania organu skarbowego nie ma przeszkód, aby podatnik dokonywał poprawy lub korekty swojej dokumentacji.

Czynności sprawdzające nie mają wyraźnego końca – podatnik może nawet nie wiedzieć, że zostały zakończone; natomiast zdarzyć się może, że zostaną one zakończone protokołem.

Kontrola podatkowa obwarowana wymogami

Kontrola podatkowa może być następstwem przeprowadzonych czynności sprawdzających, ale nie jest to wymóg – może ona być również rozpoczęta jako odrębna procedura.

Kontrola podatkowa jest już obwarowana wymogami (zgodnie z działem VI Ordynacji podatkowej) – aby organ skarbowy mógł ją przeprowadzić, jest zobowiązany do poinformowania o tym podatnika co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem działania (z wyjątkiem przypadków wskazanych w art. 48 ust. 11 Prawa przedsiębiorców). W toku prowadzonych czynności urzędnicy mają prawo do ustalania rzeczywistego stanu rzeczy – tzn. mogą żądać dokumentów, dowodów, prowadzić oględziny czy przesłuchania. Dlatego też co do zasady kontrola prowadzona jest w siedzibie podatnika – chociaż mogą zdarzyć się procedury, w których podatnik dostarcza dokumentację do siedziby organu. Bez względu na to, gdzie toczy się sprawa, podatnik ma prawo cały czas w niej uczestniczyć, nie może jednak dokonywać korekt lub poprawek w swojej dokumentacji.

Kontrola jest wyraźnie zakończona – podatnik otrzymuje protokół kontroli, w którym wymienione są wnioski i ewentualne zalecenia, np. co do korekty zobowiązania podatkowego.

Uwaga! Protokół pokontrolny nie obliguje podatnika do skorygowania dokumentacji i/lub zobowiązania podatkowego. W ciągu 14 dni od otrzymania protokołu podatnik może wnieść zastrzeżenia, wyjaśnienia lub korektę, jeśli zdecyduje się to zrobić. Warto przy tym pamiętać, że jeśli przedsiębiorca nie zastosuje się do wytycznych, organ skarbowy może wdrożyć kolejną procedurę – postępowanie podatkowe, w ramach którego wydaje się decyzję, wiążącą dla kontrolowanego.


Czy wiesz, że urząd skarbowy może oszacować twój podatek? Sprawdź, kiedy ma do tego prawo!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ