Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Zarząd sukcesyjny – procedura powołania i wygaśnięcia

Przedsiębiorca, który chciałby zabezpieczyć swoją działalność gospodarczą, powinien zadbać zawczasu o ustanowienie zarządcy sukcesyjnego. W razie zgonu właściciela, także spadkobiercy mogą powołać taką osobę, procedura będzie jednak wyglądać nieco inaczej.

Zarządca sukcesyjny powołany przez przedsiębiorcę

Procedura ustawiania zarządcy sukcesyjnego przez przedsiębiorcę może rozpocząć się na dwa sposoby, w zależności od tego, czy został ustanowiony prokurent. Jeśli tak, przedsiębiorca może zastrzec, że w razie jego śmierci prokurent będzie pełnił rolę zarządcy. Gdy takiej osoby nie ma, właściciel wskazuje osobę, która miałaby zostać zarządcą.

Potencjalny zarządca powinien potwierdzić przyjęcie roli zarządcy. Zarówno wskazanie (zastrzeżenie), jak i zatwierdzenie odbywa się w formie pisemnej, pod rygorem nieważności. Dopełnieniem formalności jest zgłoszenie zarządcy do CEIDG.

Uwaga! Jeśli przedsiębiorca jest wspólnikiem spółki cywilnej, po zgłoszeniu zarządcy ma obowiązek poinformować o tym pozostałych wspólników – mają oni 14 dni na wyrażenie ewentualnego sprzeciwu co do ustanowionego zarządcy.

Ustanowienie zarządcy po śmierci przedsiębiorcy

W momencie śmierci przedsiębiorcy, który nie ustalił zarządcy sukcesyjnego, rola zarządzającego przechodzi na małżonka, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, lub na spadkobierców – zgodnie z art. 12 ust. 1 Ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Spadkobiercy mają wtedy dwa miesiące na samodzielne ustanowienie zarządcy sukcesyjnego w ramach podobnej procedury, tj. przez wskazanie osoby i wyrażenie przez nią zgody. Istotne jednak, że w tym wypadku wymagana jest już forma notarialna.

Zakończenie zarządu sukcesyjnego

Zarząd sukcesyjny można zakończyć jeszcze przed jego rozpoczęciem – powołany już zarządca może zostać odwołany przez przedsiębiorcę; może także ze swojej strony złożyć rezygnację. Odwołanie i rezygnacja powinna być dokonana w formie pisemnej, z wyjątkiem rezygnacji zarządcy po śmierci przedsiębiorcy – wtedy konieczne jest już potwierdzenie notarialne.

Uwaga! Funkcję zarządcy sukcesyjnego może pełnić w określonym czasie tylko jedna osoba, jednak przedsiębiorca może powołać więcej osób do roli zarządcy, na wypadek gdyby osoba powołana w pierwszej kolejności nie mogła pełnić swojej roli.

W sytuacji, gdy nastąpił zgon przedsiębiorcy i zarządca sukcesyjny zaczął pełnić swoją rolę, trwa ona do momentu, gdy uprawomocni się nabycie spadku, zgodnie z art. 59 ust. 1 pkt 2, 3 lub 6; zostanie ogłoszona upadłość przedsiębiorcy albo zarządca zrzeknie się swojej roli. Jeśli żadna z tych sytuacji nie będzie miała miejsca, zarząd sukcesyjny wygasa samoistnie po dwóch latach od śmierci właściciela firmy. W szczególnych przypadkach okres też może zostać wydłużony do maksymalnie 5 lat, jednak wyłącznie orzeczeniem sądu.


Inaczej niż spadek? Sprawdź, jak można sprzedać przedsiębiorstwo!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ