Chat with us, powered by LiveChat

Kiedy wykazać przychód sprzedając przez Internet

przychód sprzedaż przez internet

Prowadzisz sprzedaż internetową? Sprawdź, czy prawidłowo wykazujesz przychód.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży za pośrednictwem Internetu mogą mieć niekiedy wątpliwości, czy osiągane z tego tytułu przychody są przez nich wykazywane we właściwym okresie rozliczeniowym. Sprawdźmy, w takim razie, jak w prawidłowy sposób wykazywać przychód.

Kiedy powstaje przychód w podatku dochodowym?

Powstanie przychodu zostało zdefiniowane w ustawie o PIT. Przeczytamy w niej, że przychodem w działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za datę powstania przychodu uważa się:

  • dzień wydania rzeczy,
  • zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi w całości lub w części,

nie później niż dzień:

  • wystawienia faktury lub
  • uregulowania należności.

Przychód powstanie w dacie zdarzenia, które wystąpi wcześniej. W jaki sposób należy rozumieć moment powstania przychodu opiszemy poniżej na przykładach.

Powstanie przychodu na przykładach

Przykład 1

Jan Kowalski prowadzi sprzedaż towarów za pośrednictwem internetu. Bardzo często zakupy odbywają się w ten sposób, że nabywca dokonuje wpłaty jeszcze przed dostawą towaru. Dnia 31.05.2021 r. pan Jan odnotował na firmowym rachunku bankowym wpłatę kwoty 500 zł na poczet dostawy, która została zrealizowana dnia 01.06.2021 r. Pan Jan zastanawia się kiedy powinien w takiej sytuacji wykazać przychód w PKPiR?

W takim przypadku przychód powstanie dnia 31.05.2021 r., a więc w dniu uregulowania należności. Pan Jan wpisze przychód do PKPiR w miesiącu maju 2021 r.

Przykład 2

Ewa Nowak prowadzi sklep internetowy z artykułami papierniczymi. Dnia 30.04.2021 r. zostało złożone zamówienie, za które odbiorca zapłaci dopiero w momencie odbioru przesyłki. Pani Ewa wysłała zamówienie kurierem dnia 30.04.2021 r., a wpłata na rachunek firmowy wpłynęła 4 maja 2021 r. W tym przypadku za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, a więc dzień 30.04.2021 r.

Przykład 3

Adam Kowalski dnia 1 czerwca 2021 r. wystawił fakturę na dostawę 10 sztuk laptopów z terminem płatności przypadającym na 08.06.2021 r. Laptopy zostały wysłane kurierem dnia 02.06.2021 r. W tym przypadku najwcześniej została wystawiona faktura, a więc przychód w PKPiR powinien być wykazany w dacie 01.06.2021 r.

Przykład 4

Pan Tomasz sprzedaje programy informatyczne przez Internet. Warunkiem pobrania oprogramowania jest wcześniejsze dokonanie zapłaty. Klient dokonał płatności 14.06.2021 r. a oprogramowanie pobrał 16.06.2021 r. W takim przypadku przychód w podatku PIT powstanie w dniu 14.06.2021 r.

Otrzymana zaliczka a przychód

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wpłaty dokonane na poczet dostaw, które zostaną zrealizowane w następnych okresach sprawozdawczych nie stanowią przychodu w działalności gospodarczej. Zaliczka nie ma charakteru definitywnego, może podlegać zwrotowi.

Od tej generalnej zasady istnieją dwa wyjątki:

  1. Ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej. Przedsiębiorca może wybrać, że przychód w przypadku zapłaty zaliczki powstanie w dniu wpłaty. Jest to przywilej nie obowiązek, o którym informuje się w składanym zeznaniu rocznym.
  2. Usługi wykonywane w sposób ciągły rozliczane w okresach rozliczeniowych, takie np, jak: dostawa towarów dokonywana raz w tygodniu. Za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień okresu rozliczeniowego, który powinien być wpisany w umowie lub na wystawionej fakturze. Na fakturze powinna się również znaleźć informacja, którego okresu rozliczeniowego dotyczy.

Przykład 5

Pani Krystyna dokonuje cyklicznych dostaw towarów co 5 dni, które są zgodnie z umową rozliczane w okresach miesięcznych. Na fakturze wystawionej na koniec miesiąca wpisana jest informacja, jaki okres obejmuje wystawiona faktura.

Jeżeli chodzi o wykazywanie sprzedaży przez Internet w podatku VAT, to szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w podlinkowanej publikacji.

Jeżeli chodzi o wykazywanie sprzedaży przez Internet w podatku VAT, to szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w podlinkowanej publikacji.

Sprzedając przez Internet zarówno towary, jak i rzeczy niematerialne, należy pamiętać, że przychód powstaje w najwcześniejszej dacie związanej z tym zdarzeniem. Jeżeli pierwsza będzie zapłata, to w dacie zapłaty. Natomiast jeżeli najpierw wyślemy towar lub udostępnimy rzecz niematerialną, to ten dzień będzie datą uzyskania przychodu w PKPiR. Najwięcej problemów sprawia przedsiębiorcom wykazywanie przychodów na przełomie okresów rozliczeniowych, dlatego opisane zostały na przykładach powyżej.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość