Chat with us, powered by LiveChat

Rejestracja do VAT-IOSS krok po kroku

rejestracja do vat ioss

Nie wiesz, w jaki sposób się zarejestrować do VAT-IOSS? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Branża e-commerce stoi przed rewolucyjnymi zmianami. Nowe przepisy, które mają być wprowadzone od 1 lipca 2021 r. wymagają znajomości wielu zagadnień, z którymi mamy do czynienia po raz pierwszy. Na razie wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Staramy się jednak w miarę możliwości opisywać poszczególne kwestie. W dzisiejszej publikacji przedstawimy proces rejestracji do VAT-IOSS.

Co to jest VAT-IOSS?

Procedura IOSS dotyczy sprzedaży na odległość na rzecz konsumenta lub niepodatnika towarów importowanych z państw trzecich, jeżeli wartość przesyłki nie przekracza 150 EUR. Wprowadzenie procedury IOSS ma ułatwić przedsiębiorcom, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz konsumenta końcowego w UE wypełnianie obowiązków w zakresie podatku VAT. Procedurę mogą stosować podatnicy, którzy mają siedzibę działalności gospodarczej w UE, ale mogą z niej również skorzystać pozostałe firmy, które nie mają siedziby na terenie Unii.

Co daje procedura IOSS:

  1. Możliwość rejestracji tylko w jednym państwie członkowskim UE, pomimo sprzedaży do wszystkich 26 krajów UE.
  2. Składanie rozliczeń podatkowych w zakresie podatku VAT w jednym punkcie kompleksowej obsługi.
  3. Współpracę tylko z jedną administracją podatkową w państwie zarejestrowania.

W jaki sposób zarejestrować się do VAT-IOSS?

Rejestracji do VAT-IOSS dokonywana jest przez system e-Deklarcje wyłącznie środkami komunikacji elektronicznej. Formularze interaktywne są dostępne na stronie internetowej Portalu Podatkowego. Zgłoszenia rejestracyjne mogą być składane od 1 kwietnia 2021 r. Poniżej opiszemy, w jaki sposób przebiega proces rejestracji.

Zgłoszenie rejestracyjne VII-R

Rejestracji dokonujemy na formularzu VII-R “Zgłoszenie podatnika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT”.

 
 

Rozpoczynamy od wpisania NIP-u przedsiębiorcy.

 
 

W części A “Miejsce i cel składania zgłoszenia” wpisujemy Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście, który pełni rolę państwa członkowskiego identyfikacji w szczególnej procedurze VAT-IOSS. Na wzorze zaznaczony jest checkbox“rejestracja”, ale na tym samym formularzu można dokonywać wyrejestrowania i aktualizacji danych.

 
 

W części B.1. “Dane podatnika” należy podać nazwę podatnika, a jeżeli podatnik jest reprezentowany przez pośrednika indywidualny numer identyfikacyjny pośrednika. Pośrednika ustanawia podatnik, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terenie UE. Pośrednik musi być czynnym podatnikiem VAT w państwie identyfikacji.

Jeżeli nazwa handlowa jest inna niż nazwa podatnika należy dodać nazwę handlową w poz. 9. W poz. 10 należy wskazać państwo, w którym podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej i w poz. 11 numer identyfikacji podatkowej przyznany w tym państwie. Jeżeli NIP został nadany w Polsce wpisujemy jego numer w poz. 12.

Jeżeli rola podatnika polega na ułatwianiu dostawy towarów poprzez interfejs elektroniczny, to zaznacza checkbox.

 
 

W części B.2. “Adres pocztowy podatnika” wpisujemy dokładne dane z podaniem kraju, miejscowości, ulicy.

 
 

W części B.3. “Dane kontaktowe” wpisujemy wszystkie aktualne dane do kontaktu takie jak: numer telefonu, adres e-mail, adresy strony internetowej, a jeżeli podatnik posiada kilka stron to może dodać adresy wszystkich stron. Ponadto w tym miejscu należy wskazać imiennie osobę odpowiedzialną za kontakty z urzędem skarbowym.

 
 

W części B.4. “Szczegóły dotyczące rachunku bankowego” należy podać numer i nazwę właściciela rachunku bankowego. Podanie numeru BIC nie jest obowiązkowe.

 
   
 

W części B.5. “Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej” wpisujemy informacje o wszystkich krajach UE, w których podatnik jest zarejestrowany do VAT. W przypadku braku numeru identyfikacyjnego VAT należy podać numer identyfikacji podatkowej nadany przez państwo członkowskie, w którym podatnik posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, inne niż państwo członkowskie identyfikacji wskazane w poz. 27.

 
 

W części B.6. “Indywidualne numery identyfikacyjne VAT nadane przez inne państwa członkowskie identyfikacji zgodnie z art. 362, 369d lub 369q dyrektywy 2006/112/WE, jeśli poprzednio korzystano lub obecnie korzysta się z jednej z procedur szczególnych rozliczania VAT” odpowiednio w pozycjach 37-40 należy podać numery identyfikacyjne nadane w każdym państwie do procedury szczególnej unijnej, nieunijnej, importu.

 
rejestracja do vat-ioss
 

W części B.7. “Zmiana państwa członkowskiego identyfikacji (wskazanie numeru vat, pod którym podatnik korzystał z procedury importu przed zmianą państwa członkowskiego identyfikacji na Rzeczpospolitą Polską)” należy wpisać nazwę kraju i numer identyfikacji VAT nadany przez to państwo.

 
 

W części D. “Oświadczenia” jest checkbox o wyrażeniu zgody na przekazywanie informacji w sprawie procedury szczególnej w VAT na adres poczty elektronicznej podatnika oraz pośrednika.

Autoryzacja zgłoszenia rejestracyjnego do VAT-IOSS jest możliwa poprzez złożenie podpisu kwalifikowanego. Jeżeli przedsiębiorca nie posiada takiego podpisu może udzielić pełnomocnictwa księgowemu, doradcy podatkowemu czy dla biura rachunkowego.

Upoważnienie UPL-1 i PPS-1

Udzielone upoważnienie na formularza UPL-1 będzie obowiązywało we wszystkich urzędach skarbowych. Osoba upoważniona w ten sposób będzie mogła podpisać każdy rodzaj deklaracji, zeznań, informacji podatkowych składanych elektronicznie.

W przypadku rejestracji do VAT-IOSS potrzebne będzie jeszcze pełnomocnictwo szczególne, które należy złożyć na formularzu PPS-1. Od udzielenia pełnomocnictwa przysługuje opłata skarbowa w wysokości 17 zł.

Rejestracja do VAT- IOSS przez pełnomocnika wymaga złożenia zarówno upoważnienia UPL-1, jak i PPS-1.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość