Transkrypcja nagrań video – dlaczego warto to robić?

transkrypcja nagrań video - dlaczego warto?

Video to przyszłość biznesu – badania przewidują, że w 2022 roku nawet 82% wszystkich treści w internecie będzie miało tę formę. Warto korzystać z nich w swoich działaniach, pamiętając, że video i treść pisana stanowią jeszcze skuteczniejsze połączenie. Dlaczego transkrypcja nagrań video to dobry pomysł?

Video to przyszłość biznesu – jak przewidują badania firmy Cisco, w 2022 roku nawet 82% wszystkich treści w internecie będzie miało tę formę. I nic dziwnego – filmy są niezwykle angażujące i nie wymagają od widza tyle uwagi, co np. przeczytanie artykułu. Warto więc korzystać z nich w swoich działaniach, nie zapominając jednak o tym, że video i treść pisana stanowią jeszcze lepsze i skuteczniejsze połączenie. Dlaczego transkrypcja nagrań video to dobry pomysł? Jest co najmniej 7 powodów.

Możliwość odtworzenia filmu w każdej sytuacji

Statystyki serwisu Faceboook pokazują, że nawet 85% zamieszczonych tam filmów odtwarzanych jest bez dźwięku. Dzisiaj większość treści konsumuje się w biegu, w miejscach, gdzie nie można włączyć pełnej głośności – np. w komunikacji miejskiej, poczekalni. To daje dużą przewagę filmom z napisami, które można obejrzeć (i zrozumieć!) niezależnie od okoliczności.

Wzmocnienie i utrwalenie przekazu

Nie od dziś wiadomo, że najdłużej zapamiętujemy te informacje, które docierają do nas jednocześnie kilkoma kanałami. Jeśli więc widz oglądający Twoje wideo będzie mógł śledzić również napisy, lepiej zrozumie kluczowe elementy filmu, a w przyszłości łatwiej przywoła je z pamięci.

Większe zaangażowanie widzów

Tworząc treści video należy celować nie tylko w dotarcie do nowych widzów, ale również w ich zaangażowanie. A to, że dużo łatwiej osiągnąć je z napisani, potwierdzają liczne badania:

  • dodanie napisów do filmów umieszczanych na Facebooku powoduje zwiększenie czasu odtwarzania o co najmniej 12% (źródło: Facebook),
  • transkrypcja nagrań sprawia, że filmy uzyskują nawet 40% więcej wyświetleń (źródło: PLYmedia),
  • szanse na obejrzenie filmu do końca wzrastają nawet o 80%, jeśli posiada on napisy (źródło: PLYmedia).

Ułatwienie dostępu dla osób z ubytkiem słuchu

Ponad 5% światowej populacji ma problemy ze słuchem (dane WHO). W Polsce jest to około 6 milionów osób. Wprowadzenie napisów do filmów video sprawia, że Twoje treści są łatwiej dostępne dla ogromnej grupy ludzi niesłyszących i niedosłyszących.

Podstawa do stworzenia różnorodnego contentu

Transkrypcja nagrań video to świetna baza do tworzenia różnego rodzaju contentu – zarówno promującego film, jak i stanowiącego osobną wartość. Na podstawie treści nagrania można napisać artykuł albo rozdział e-booka, a następnie w razie potrzeby uzupełniać go i aktualizować o bieżące dane. Cytaty z filmu dobrze sprawdzają się na grafikach, które można publikować w social media, a z nagłówków i kluczowych haseł łatwo stworzyć infografikę. Publikując content zarówno w formie video, graficznej, jak i pisanej, znacznie zwiększasz szanse na dotarcie Twojego przekazu do docelowego odbiorcy.

Transkrypcja nagrań video a wyniki SEO

Dodanie napisów do filmu to jeden z najlepszych sposobów na poprawę jego widoczności w wyszukiwarkach internetowych. Samo nagranie bez napisów indeksowane jest jedynie na podstawie tytułu i ewentualnie opisu zawartego pod spodem (jak w serwisie Youtube).

Oczywiście treść transkrypcji powinna odpowiadać temu, co dzieje się na nagraniu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamieścić w niej często wyszukiwane słowa kluczowe związane z tematem. Więcej o narzędziach ułatwiających wybór słów kluczowych oraz sposobach na pisanie tekstów, które są widoczne w Google, możesz przeczytać w artykule Tworzenie treści SEO – jak usprawnić proces kreacji treści?

Budowanie międzynarodowego zasięgu

W sieci dostępnych jest wiele translatorów, które umożliwiają szybkie i dość dokładne przetłumaczenie napisów umieszczonych w video na inne języki. Wystarczy więc jednorazowy wysiłek – stworzenie napisów w języku ojczystym, by móc docierać do odbiorców w różnych lokalizacjach tym samym filmem.

Opracowanie i dodanie napisów do filmu zabiera trochę czasu, jednak jest to wysiłek, który zdecydowanie się opłaca. Od poprawy wyników SEO, przez ułatwienie dostępności, aż po mocniej zaakcentowany przekaz – korzystają na tym zarówno odbiorcy, jak i Twoja firma.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość