Wypłata odszkodowania z autocasco

Wypłata odszkodowania z autocasco

Ubezpieczenie autocasco samochodu firmowego jest warunkiem koniecznym, aby ewentualne koszty naprawy powypadkowej mogły stanowić koszt uzyskania przychodu firmy.

Ubezpieczenie autocasco jest to ubezpieczenie dobrowolne. Ma ono na celu objęcie ochroną pojazd w wyniku powstałej szkody zewnętrznej polegającej min na:
 • uszkodzeniu pojazdu na skutek zderzenia z innym pojazdem
 • potrącenia pieszego lub zwierzęcia
 • uderzenia w budynek, drzewo lub inny przedmiotem
 • uszkodzenie pojazdu na skutek działania żywiołów (wichury, powodzie, pożary)
 • uszkodzenie samochodu na skutek działania osób trzecich
 • kradzieży pojazdu, jego części lub wyposażenia
Wszelkie warunki dotyczące wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia autocasco zawarte są w polisie AC. Umowa ubezpieczenia zawierana jest najczęściej na rok, ale składka może być rozbita na miesiące, kwartały. Należy pamiętać o terminowym opłacaniu składek ponieważ spóźnienie może spowodować okres karencji w wypłacie odszkodowania.

Likwidacja szkody

W przypadku powstałej szkody ubezpieczyciel pokrywa poniesioną stratę. Stosowane są dwie metody  rozliczania pomiędzy ubezpieczycielem i ubezpieczonym: 1. Odszkodowanie może być wypłacone właścicielowi pojazdu na podstawie oszacowania szkody przez rzeczoznawcę   natomiast naprawa pojazdu będzie spoczywać na właścicielu samochodu. Jeśli szkoda dotyczy pojazdu firmowego otrzymane odszkodowanie będzie stanowić przychód dla przedsiębiorcy w dacie otrzymania odszkodowania. Powstały przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT natomiast podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W tej sytuacji faktura za naprawę pojazdu będzie stanowić dla podatnika koszt działalności. Płatnik podatku VAT ma prawo do odliczenia podatku VAT, a przedsiębiorca który nie jest vatowcem zaliczy do kosztów działalności całkowitą wartość z faktury za naprawę pojazdu. 2. Odszkodowanie jest wypłacane warsztatowi naprawiającemu powstałą szkodę w wysokości rzeczywiście wykazanych kosztów – tzw. rozliczenie bezgotówkowe. Przy rozliczeniu bezgotówkowym właściciel pojazdu zobowiązany jest do zapłacenia warsztatowi  tylko podatku VAT z faktury za naprawę. Jeżeli firma (właściciel) jest płatnikiem podatku VAT ma prawo do odliczenia zapłaconego podatku VAT. Natomiast kwoty netto za naprawę nie mogą być  zaliczone w koszty a  wypłacone odszkodowanie nie jest przychodem. Przedsiębiorca, który nie jest płatnikiem podatku VAT, a jego ubezpieczyciel wypłacił warsztatowi tylko kwoty netto, ma prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu zapłaconą wartość podatku VAT. Uwaga: Firmy które nie są płatnikami podatku VAT mogą ubiegać się od ubezpieczyciela pokrycia całej kwoty za naprawę pojazdu, łącznie z podatkiem VAT.

Naprawa szkody gdy nie było ubezpieczenia AC

Zgodnie z art. 23 ust 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodu start powstałych w wyniku likwidacji samochodu oraz kosztów remontów powypadkowych pojazdów, które  nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Oznacza, to, że do kosztów działalności podatnik może zaliczyć tylko  naprawę pojazdu objętego ubezpieczeniem autocasco. Naprawa samochodu nieubezpieczonego jest prywatnym wydatkiem właściciela firmy.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

 1. Kamil

  Podstawowe informacje w jednym miejscu – dziękujemy

 2. Daniel

  Wszystko w porządku, ale jeżeli jestem Vat’owcem z krótkim stażem i na początku działalności jestem trochę na minusie, więc nie płace podatku VAT, bo koszty przewyższają przychód. W takim przypadku jestem stratny, bo muszę zapłacić VAT warsztatowi a nie mam co odliczyć. Co wówczas?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość