Zasady ogólne a podatek liniowy – porównanie

Wybierając formę opodatkowania dla swojej firmy przedsiębiorcy mogą mieć problem z rozróżnieniem zasad ogólnych i podatku liniowego. Na pierwszy rzut oka metody te są bardzo podobne (stawka różni się zasadniczo tylko o 1%!), jednak po bliższym przyjrzeniu się możemy znaleźć znacznie więcej rozbieżności.

Zasady ogólne a podatek liniowy – co je łączy?

Zasady ogólne (zwane także skalą podatkową) oraz podatek liniowy to dwie metody rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Łączą je istotne cechy:
  • Rodzaj ewidencji księgowej – podatkowa księga przychodów i rozchodów
  • Podatek wyliczany na podstawie dochodu (przychody pomniejszone o koszty), liczonego narastająco w ciągu roku
  • Zaliczki na podatek opłacane miesięcznie, kwartalnie albo w formie uproszczonej
  • Zeznanie roczne składane w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Zasady ogólne a podatek liniowy – porównanie Podobieństwa pomiędzy dwoma formami opodatkowania są znaczące. Jednak aby wybrać najbardziej optymalną formę opodatkowania swojej działalności, konieczne jest zapoznanie się z rozbieżnościami.

Zasady ogólne a podatek liniowy – różnice

 
Zasady ogólne
Podatek liniowy
Stawka podatku Zależna od dochodu:
  • 18% – dochód do 85.528,00 zł
  • 32% – dochód powyżej 85.528,00 zł
Stała – 19%
Kwota wolna od podatku Uwzględniana w wysokości 556,02 zł do momentu przekroczenia 85.528 zł dochodu w skali roku, następnie rozliczana we właściwej wysokości w zeznaniu rocznym Nieuwzględniana – podatek płacony kwoty dochodu pomniejszonego o odpowiednie składki ZUS
Możliwość skorzystania Zawsze – podstawowa forma opodatkowania Możliwy poza sytuacją, gdy przedsiębiorca w bieżącym roku podatkowym uzyskiwał przychody ze świadczenia usług na rzecz obecnego albo byłego pracodawcy, a usługi te są związane z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy
Zgłaszanie Domyślna przy zakładaniu działalności; powracając do tej formy należy dokonać zgłoszenia w US* Należy dokonać zgłoszenia w US*
Deklaracja roczna
PIT-36
PIT-36L
Czy można rozliczać ulgi na dzieci, Internet, mieszkanie?
Tak
Nie
Czy można rozliczyć darowiznę?
Tak
Nie
Czy można rozliczyć się z małżonkiem?
Tak
Nie
Czy można rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko?
Tak
Nie
Księgowość Internetowa – 3 miesiące za darmo Zasady ogólne a podatek liniowy – porównanie

*Uwaga! Zgłoszenia dokonujemy za pomocą wniosku CEIDG, składanego we właściwym urzędzie miasta lub gminy. Na tej podstawie informacja zostanie przesłana do właściwego urzędu skarbowego.

Decydując się na metodę rozliczania podatku dochodowego warto przeanalizować powyższe cechy indywidualnie w odniesieniu do swojej działalności. Przy dokonywaniu wyboru istotna będzie przede wszystkim prognozowana wysokość dochodów (z uwzględnieniem odliczenia składek ZUS) oraz ewentualne ulgi i odliczenia, których chcielibyśmy dokonać w ramach działalności.

Program do faktur – Darmowe konto Zasady ogólne a podatek liniowy – porównanie
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI