Chat with us, powered by LiveChat

Zgłoszenie po terminie do OSS – jak rozliczyć WSTO?

zgłoszenie do oss po terminie

Przeprowadzasz transakcje wewnątrzunijne z konsumentami? Sprawdź, w jakim terminie powinieneś się zarejestrować do OSS.

Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość po zmianie przepisów cały czas sprawia problemy przedsiębiorcom i księgowym. W dalszym ciągu nie umiemy znaleźć odpowiedzi na niektóre nurtujące pytania. W dzisiejszym artykule będziemy analizować, w jaki sposób powinno być rozliczone WSTO, jeżeli zgłoszenie do OSS zostanie złożone po terminie.

Kiedy powinna być dokonana rejestracja do procedury OSS?

Jeżeli przedsiębiorca nie chce dokonywać rejestracji do podatku VAT w każdym kraju unijnym, do którego sprzedaje towary konsumentom, ma możliwość wybrania uproszczonego rozliczania poprzez rejestrację do procedury OSS. Zmieniona ustawa o podatku VAT wskazuje, w jakim terminie powinna być dokonana taka rejestracja. Zgłoszenie o zamiarze skorzystania z procedury unijnej w państwie członkowskim identyfikacji powinno być dokonane nie później niż 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiła okoliczność wymagająca zawiadomienia. Będzie to np. moment przekroczenia progu 42.000 zł (10.000 euro). Dla polskiego przedsiębiorcy, który ma siedzibę działalności gospodarczej w kraju państwem członkowskim identyfikacji jest Polska.

Przykład

Polski przedsiębiorca przeprowadza transakcje w ramach WSTO. W sierpniu 2021 roku przekroczył limit sprzedaży w wysokości 42.000 zł. W takim przypadku zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli chce dokonywać rozliczenia w “jednym okienku” w procedurze OSS powinien dokonać rejestracji w terminie do 10 września 2021 roku.

Jak należy postąpić jeżeli zgłoszenie do OSS nastąpi po ustawowym terminie?

Rejestracja do OSS jest skuteczna od pierwszego dnia kwartału kalendarzowego następującego po kwartale, w którym podatnik poinformował, że chce rozpocząć korzystanie z procedury. Jak zostało to napisane powyżej termin na rejestrację do OSS upływa 10 dnia miesiąca po miesiącu przekroczenia limitu.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, jakie zostało zaprezentowane w pytaniach i odpowiedziach na temat VAT e-commerce, jeżeli przedsiębiorca nie dotrzyma tego terminu, zobowiązany jest do zarejestrowania się i rozliczenia z VAT bezpośrednio w państwie członkowskim konsumpcji.

Czyli na naszym przykładzie, jeżeli rejestracja do OSS nastąpiłaby 11 września 2021 roku, to w takim przypadku rozliczenie w ramach OSS jest możliwe dopiero począwszy od transakcji przeprowadzanych od 1 października 2021 roku. Sprzedaż w ramach WSTO w sierpniu i we wrześniu powinna być rozliczona w krajach konsumenta. A więc przedsiębiorca powinien dokonać rejestracji do podatku VAT w danym kraju unijnym i złożyć stosowne rozliczenia podatkowe. Złożenie formularza VIU-R po terminie niesie dla przedsiębiorcy tego typu niedogodności i konsekwencje.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość