Formy działalności gospodarczej

Rzadko zdajemy sobie sprawę z faktu, że każde nasze działanie jest uregulowane prawem. Prowadząc samochód podlegamy pod ustawę Prawo o ruchu drogowym. Prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika reguluje Kodeks Pracy. Przy zakładaniu firmy musimy podjąć decyzję, jaką formę prawną chcemy jej nadać. Jednoosobowa działalność gospodarcza – firma zakładana przez osobę fizyczną (czyli człowieka). Najczęstsza […]

Rzadko zdajemy sobie sprawę z faktu, że każde nasze działanie jest uregulowane prawem. Prowadząc samochód podlegamy pod ustawę Prawo o ruchu drogowym. Prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika reguluje Kodeks Pracy. Przy zakładaniu firmy musimy podjąć decyzję, jaką formę prawną chcemy jej nadać.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – firma zakładana przez osobę fizyczną (czyli człowieka). Najczęstsza i najprostsza do założenia. Za zobowiązania firmy odpowiada się całym swoim majątkiem.

Spółka cywilna – dwie lub więcej osoby fizyczne chcą założyć firmę razem. Powody są różne, np. jedna ma pomysł, a druga pieniądze, albo jedna ma lokal i sprzęt, a druga umie z tego sprzętu korzystać. Wszyscy wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki całym majątkiem, również prywatnym. Prawa i obowiązki wspólników określa Kodeks Cywilny.

Spółka jawna – bardzo podobna do cywilnej, ale musi być zarejestrowana w KRS i ma ułomną osobowość prawną1. W nazwie spółki musi być umieszczone chociaż jedno nazwisko wspólnika. Za zobowiązania spółki również odpowiada się całym majątkiem wspólników, ale w pierwszej kolejności z majątku spółki.

Spółka partnerska – założyć ją mogą jednie osoby fizyczne wykonujące wolny zawód, np. adwokat, lekarz, tłumacz przysięgły. Partner spółki odpowiada za zobowiązania powstałe w związku z wykonywaniem przez niego wolnego zawodu oraz za zobowiązania spółki niezwiązane z wykonywaniem wolnego zawodu, np. zaciągnięcie kredytu przez spółkę. W umowie spółki można zawrzeć postanowienie, że jeden albo większa liczba partnerów godzą się na ponoszenie odpowiedzialności, tak jak wspólnik spółki jawnej.

Spółka komandytowa – ma specyficzną odpowiedzialność wobec wierzycieli. Co najmniej jeden wspólnik musi odpowiadać całym majątkiem, i co najmniej jeden wspólnik ma odpowiedzialność ograniczoną. Wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i posiadające osobowość prawną.

Spółka komandytowo-akcyjna – pierwsza na naszej liście spółka, która musi mieć kapitał zakładowy2. Wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia, co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Akcjonariusz nie odpowiada za zobowiązania spółki.

Spółka z o.o. – czyli z ograniczoną odpowiedzialnością. Posiada osobowość prawną. Jej funkcjonowanie reguluje Kodeks Spółek Handlowych. Musi posiadać kapitał zakładowy. Za zobowiązania odpowiada spółka całym majątkiem, wspólnicy nie odpowiadają majątkiem własnym.

Spółka akcyjna – jest najbardziej złożoną formą spółki. Posiada osobowość prawną. Jej funkcjonowanie reguluje Kodeks Spółek Handlowych. Kapitał zakładowy podzielony jest na akcje o równej wartości. Akcje mogą być kupowane i sprzedawane na giełdzie. Za zobowiązania spółka odpowiada majątkiem spółki. Akcjonariusze ryzyko ponoszą jedynie do wysokości wniesionego kapitału.

Umowy spółek, które muszą mieć formę aktu notarialnego:

  • umowa spółki partnerskiej,
  • umowa spółki komandytowej,
  • umowa spółki komandytowo-akcyjnej,
  • umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
  1. ułomna osobowość prawna – ni pies ni wydra. Osoba fizyczna odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania. Osoba prawna to jednostka organizacyjna, która jest podmiotem prawa. Jej działania są regulowane przez Kodeks Cywilny. Ułomna osobowość prawna to coś pomiędzy, może działać i zaciągać zobowiązania, ale jej odpowiedzialność za zobowiązania jest różna.

  2. kapitał zakładowy – zwany też założycielskim, ponieważ jest to pierwotny wkład wniesiony przez wspólników przy zakładaniu spółki. Minimalne wkłady są określane przepisami.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.