Podatek dochodowy – koszty uzyskania przychodu

koszty uzyskania przychodów 2018

Nie każdy zaksięgowany wydatek ponoszony przez przedsiębiorcę może zostać uznany za koszty uzyskania przychodu, a tym samym obniżyć dochód i podatki. Kiedy wydatek staje się kosztem uzyskania przychodu? Aby wydatek stał się kosztem musi spełniać dwa podstawowe warunki łącznie: musi być prawidłowo udokumentowany, musi mieć wpływ na osiąganie przychodów. Pierwszym z warunków jest posiadanie dokumentu potwierdzającego, […]

Nie każdy zaksięgowany wydatek ponoszony przez przedsiębiorcę może zostać uznany za koszty uzyskania przychodu, a tym samym obniżyć dochód i podatki.

Kiedy wydatek staje się kosztem uzyskania przychodu?

Aby wydatek stał się kosztem musi spełniać dwa podstawowe warunki łącznie:
  1. musi być prawidłowo udokumentowany,
  2. musi mieć wpływ na osiąganie przychodów.
Pierwszym z warunków jest posiadanie dokumentu potwierdzającego, że ponieśliśmy wydatek. Najczęściej jest to faktura VAT, rachunek lub umowa. Każdy z nich powinien określać dane nabywcy i sprzedawcy, przedmiot i cenę transakcji.

Koszt służy osiąganiu przychodów

Ustawodawca nie wymienił, co może być kosztem. Określił główną zasadę. Koszt musi służyć osiąganiu przychodów. Księgowanie większości kosztów (np. zakupu towarów handlowych, utrzymania lokalu czy wynagrodzeń pracowników) nie sprawia kłopotów. Problemy zaczynają się, gdy związek przyczynowo-skutkowy nie jest oczywisty, a to przedsiębiorca ma obowiązek go wykazać. Czy telewizor może być kosztem? Może, np. w pubie lub w poczekalni u dentysty, ale już u agenta ubezpieczeniowego, który ma siedzibę w domu, lecz tak naprawdę jeździ do klienta, wykazanie związku może być trudne. A czy GPS może być kosztem? U agenta ubezpieczeniowego, w firmie transportowej może, ale u dentysty i u właściciela pubu już raczej nie. Ocena zasadności poniesienia kosztu zależy w dużej mierze od specyfiki przedsiębiorstwa. Są jednak koszty, które istnieją w każdej firmie. Każda firma ma siedzibę, nawet jeśli to tylko wydzielony kawałek pokoju. Wszyscy korzystają z telefonu, samochodu oraz muszą prowadzić księgi podatkowe.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.