Podatek dochodowy – koszty uzyskania przychodu

Nie każdy zaksięgowany wydatek ponoszony przez przedsiębiorcę może zostać uznany za koszty uzyskania przychodu, a tym samym obniżyć dochód i podatki.

Kiedy wydatek staje się kosztem uzyskania przychodu?

Aby wydatek stał się kosztem musi spełniać dwa podstawowe warunki łącznie:

  1. musi być prawidłowo udokumentowany,
  2. musi mieć wpływ na osiąganie przychodów.

Pierwszym z warunków jest posiadanie dokumentu potwierdzającego, że ponieśliśmy wydatek. Najczęściej jest to faktura VAT, rachunek lub umowa. Każdy z nich powinien określać dane nabywcy i sprzedawcy, przedmiot i cenę transakcji.

Koszt służy osiąganiu przychodów

Ustawodawca nie wymienił, co może być kosztem. Określił główną zasadę. Koszt musi służyć osiąganiu przychodów. Księgowanie większości kosztów (np. zakupu towarów handlowych, utrzymania lokalu czy wynagrodzeń pracowników) nie sprawia kłopotów. Problemy zaczynają się, gdy związek przyczynowo-skutkowy nie jest oczywisty, a to przedsiębiorca ma obowiązek go wykazać.

Czy telewizor może być kosztem? Może, np. w pubie lub w poczekalni u dentysty, ale już u agenta ubezpieczeniowego, który ma siedzibę w domu, lecz tak naprawdę jeździ do klienta, wykazanie związku może być trudne. A czy GPS może być kosztem? U agenta ubezpieczeniowego, w firmie transportowej może, ale u dentysty i u właściciela pubu już raczej nie. Ocena zasadności poniesienia kosztu zależy w dużej mierze od specyfiki przedsiębiorstwa. Są jednak koszty, które istnieją w każdej firmie. Każda firma ma siedzibę, nawet jeśli to tylko wydzielony kawałek pokoju. Wszyscy korzystają z telefonu, samochodu oraz muszą prowadzić księgi podatkowe.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI