Pozarolnicza działalność gospodarcza

Firma, wg przepisów, to tylko nazwa podmiotu gospodarczego, a w języku potocznym, to całe przedsiębiorstwo. Działalność gospodarcza to nazwa oficjalna, definiowana w różnych ustawach1. Można ją podzielić na 3 główne typy: handlowa – kupujemy towary od producenta lub hurtowni i sprzedajemy dalej. Możemy mieć tradycyjny sklep, możemy mieć sklep internetowy lub budować własną siatkę odbiorców. […]

Firma, wg przepisów, to tylko nazwa podmiotu gospodarczego, a w języku potocznym, to całe przedsiębiorstwo. Działalność gospodarcza to nazwa oficjalna, definiowana w różnych ustawach1.

Można ją podzielić na 3 główne typy:

handlowa – kupujemy towary od producenta lub hurtowni i sprzedajemy dalej.
Możemy mieć tradycyjny sklep, możemy mieć sklep internetowy lub budować własną siatkę odbiorców. Jesteśmy pośrednikiem między producentem a ostatecznym nabywcą. Pośredników może być więcej niż jeden, a każdy sprzedaje drożej, bo chce mieć zysk. Dlatego w supermarketach jest taniej. Kupują bezpośrednio u producenta duże partie, producenci dają im upusty, bo nawet przy mniejszej cenie sprzedaży jest to dla nich korzystne. Producent nie musi trzymać towarów we własnych magazynach i nie martwi się, że zanim sprzeda, upłynie termin przydatności do spożycia. Właściciel małego sklepu nie ma czasu ani możliwości dotrzeć bezpośrednio do producentów z różnych części kraju, a następnie transportować i magazynować duże ilości towarów. Kupuje więc w hurtowni, która również musi pokryć własne koszty oraz osiągnąć zysk.

usługowa – szeroko pojęte świadczenie czynności w celu zaspokojenia potrzeb – od adwokata, do zegarmistrza. Ich świadczenie przeważnie nie przyjmuje postaci rzeczowej, nie wiąże się z wytwarzaniem nowych dóbr. Usługi można świadczyć bezpośrednio odbiorcy lub być podwykonawcą innej firmy. Do założenia działalności usługowej potrzebne są, w większym stopniu, posiadane umiejętności niż pieniądze na start. Oczywiście nie w każdym przypadku.

produkcyjna – tak najprościej – wytworzenie rzeczy z innych materiałów. Firma produkcyjna zazwyczaj kojarzy nam się z wielką halą pełną skomplikowanych maszyn i własną bazą transportową. A firmę produkcyjną może założyć młoda kobieta, która z paciorków, piórek i muszelek będzie robić kolczyki i breloczki.

  1. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej: działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

    Ordynacja podatkowa: działalność gospodarcza to każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każda inna działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność – do przedsiębiorców.

    Ustawa o podatku od towarów i usług: działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

    Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych: działalnością gospodarczą albo pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:

    • wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
    • polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
    • polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.