Właściciel

właściciel firmy

Właściciel firmy musi płacić składki ZUS. Ich wysokość jest zmienna. Minimalne składki właściciela określa ZUS, podstawą naliczania jest 60% średniego wynagrodzenia. Preferencyjna wysokość składek Dla początkującego przedsiębiorcy to dużo, dlatego wprowadzono składki preferencyjne. Przez pierwsze 24 miesiące można opłacać składki mniejsze, podstawą naliczania jest 30% minimalnego wynagrodzenia. Ma to oczywiście wpływ na późniejszą emeryturę, a […]

Właściciel firmy musi płacić składki ZUS. Ich wysokość jest zmienna. Minimalne składki właściciela określa ZUS, podstawą naliczania jest 60% średniego wynagrodzenia.

Preferencyjna wysokość składek

Dla początkującego przedsiębiorcy to dużo, dlatego wprowadzono składki preferencyjne. Przez pierwsze 24 miesiące można opłacać składki mniejsze, podstawą naliczania jest 30% minimalnego wynagrodzenia. Ma to oczywiście wpływ na późniejszą emeryturę, a także na wypłatę zasiłku chorobowego. A ponieważ nie opłaca się w tym czasie składki na Fundusz Pracy, to nie przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w razie niepowodzenia. Bonusem dla ekstra pracowitych jest możliwość płacenia z działalności gospodarczej tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne. Taką możliwość mamy, gdy pracujemy na etacie i zarabiamy minimum krajowe. Przedsiębiorca-emeryt będzie płacił wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Rencista opłaci całe składki, ale może wystąpić do PFRON o zwrot części zapłaconych składek. Przedsiębiorca-rencista musi się liczyć z tym, że zabiorą mu rentę. Komisja nie orzeknie, że wyzdrowiał, ale użyje magicznego zwrotu „nie jest niezdolny do pracy”.

Terminy

Przedsiębiorca – właściciel, który nie zatrudnia żadnych pracowników, opłaca składki za siebie do 10 następnego miesiąca.

Deklaracje

Deklaracja, którą składa przedsiębiorca, nazywa się ZUS DRA. Nie musi on składać deklaracji za każdy miesiąc. Jeżeli składki nie uległy zmianie w stosunku do miesiąca poprzedniego, to nie trzeba składać DRA. Za zmianę nie uznaje się też wzrostu podstaw wynikających z ustawy. Jak przedsiębiorca zachoruje lub zawiesi działalność, wtedy składa DRA.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.