Wskaźnik VAT

wskaźnik VAT

Mamy prawo odliczyć VAT z faktury kosztowej, jeśli wydatek służy sprzedaży opodatkowanej, czyli istnieje związek między poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, który jest opodatkowany podatkiem VAT. A co w sytuacji, gdy firma będąca płatnikiem VAT sprzedaje towary (lub świadczy usługi) różnego rodzaju, objęte różnymi stawkami VAT, w tym i stawką „zw.”? Czym jest wskaźnik VAT? […]

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Mamy prawo odliczyć VAT z faktury kosztowej, jeśli wydatek służy sprzedaży opodatkowanej, czyli istnieje związek między poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, który jest opodatkowany podatkiem VAT. A co w sytuacji, gdy firma będąca płatnikiem VAT sprzedaje towary (lub świadczy usługi) różnego rodzaju, objęte różnymi stawkami VAT, w tym i stawką „zw.”? Czym jest wskaźnik VAT?
Przykład
Przedsiębiorca jest agentem ubezpieczeniowym i prowadzi księgarnię. Usługi ubezpieczeniowe objęte są stawką zwolnioną a sprzedaż książek (oraz innych przedmiotów, które zazwyczaj w księgarni można kupić) objęte są stawkami VAT innymi niż „zw.”. Taka firma rozlicza VAT z faktur kosztowych w sposób szczególny.
  1. Koszty związane z prowadzeniem księgarni (czyli związane wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną). Odliczamy VAT na zasadach ogólnych.
  2. Koszty związane ze świadczeniem usług agenta ubezpieczeniowego (czyli związane ze sprzedażą wyłącznie zwolnioną). Nie odliczamy podatku VAT wcale. Faktura jest kosztem w KPiR w kwocie brutto.
  3. Koszty ogólne prowadzenia firmy, których nie można wprost przypisać do żadnego z typów sprzedaży. Telefon, obsługa księgowa, materiały biurowe itp., od takich wydatków mamy prawo odliczyć podatek VAT, ale proporcjonalnie.

Proporcjonalne odliczenie

Jeżeli zaczynamy działalność, w której prowadzić będziemy sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną jednocześnie, to zwracamy się do naszego US o przyznanie wskaźnika VAT. Według tego wskaźnika będziemy odliczać podatek VAT z faktur kosztowych. Na koniec roku mamy obowiązek obliczyć rzeczywistą proporcję sprzedaży.

Wzór na wyliczenie wskaźnika:

Wskaźnik VAT = A / B

gdzie:
  • A – wartość sprzedaży opodatkowanej stawkami VAT innymi niż „zw.”,
  • B – wartość sprzedaży całkowitej (sprzedaż opodatkowana + sprzedaż zwolniona).
Przy wyliczaniu wskaźnika nie bierzemy pod uwagę:
  • sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji i używanych przez podatnika na potrzeby działalności,
  • sporadycznych transakcji dotyczących nieruchomości,
  • sporadycznych transakcji pośrednictwa finansowego,
  • transakcji wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12, 38-41, w zakresie, w jakim mają charakter pomocniczy. Dotyczy to głównie obrotu środkami pieniężnymi czy zarządzania funduszami.
Jeżeli rzeczywista proporcja naszej sprzedaży będzie inna, niż ta przyznana przez US, to konieczna będzie korekta. Na szczęście korektę robimy tylko raz w roku i wykazujemy ją np. w styczniowej deklaracji VAT, jeśli podatnik rozlicza się miesięcznie. Wskaźnik rzeczywisty za miniony rok staje się nominalnym na nowy. Będziemy odliczać podatek VAT z kosztów pośrednich wg nowego wskaźnika. Po zakończeniu roku wyliczymy rzeczywisty i dokonamy stosownej korekty.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.