Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.
Przykład
Przedsiębiorca jest agentem ubezpieczeniowym i prowadzi księgarnię. Usługi ubezpieczeniowe objęte są stawką zwolnioną a sprzedaż książek (oraz innych przedmiotów, które zazwyczaj w księgarni można kupić) objęte są stawkami VAT innymi niż „zw.”. Taka firma rozlicza VAT z faktur kosztowych w sposób szczególny.- Koszty związane z prowadzeniem księgarni (czyli związane wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną). Odliczamy VAT na zasadach ogólnych.
- Koszty związane ze świadczeniem usług agenta ubezpieczeniowego (czyli związane ze sprzedażą wyłącznie zwolnioną). Nie odliczamy podatku VAT wcale. Faktura jest kosztem w KPiR w kwocie brutto.
- Koszty ogólne prowadzenia firmy, których nie można wprost przypisać do żadnego z typów sprzedaży. Telefon, obsługa księgowa, materiały biurowe itp., od takich wydatków mamy prawo odliczyć podatek VAT, ale proporcjonalnie.
Proporcjonalne odliczenie
Jeżeli zaczynamy działalność, w której prowadzić będziemy sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną jednocześnie, to zwracamy się do naszego US o przyznanie wskaźnika VAT. Według tego wskaźnika będziemy odliczać podatek VAT z faktur kosztowych. Na koniec roku mamy obowiązek obliczyć rzeczywistą proporcję sprzedaży.Wzór na wyliczenie wskaźnika:
Wskaźnik VAT = A / B
gdzie:- A – wartość sprzedaży opodatkowanej stawkami VAT innymi niż „zw.”,
- B – wartość sprzedaży całkowitej (sprzedaż opodatkowana + sprzedaż zwolniona).
- sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji i używanych przez podatnika na potrzeby działalności,
- sporadycznych transakcji dotyczących nieruchomości,
- sporadycznych transakcji pośrednictwa finansowego,
- transakcji wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12, 38-41, w zakresie, w jakim mają charakter pomocniczy. Dotyczy to głównie obrotu środkami pieniężnymi czy zarządzania funduszami.
Podziel się z innymi: