Wskaźnik VAT

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Mamy prawo odliczyć VAT z faktury kosztowej, jeśli wydatek służy sprzedaży opodatkowanej, czyli istnieje związek między poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, który jest opodatkowany podatkiem VAT. A co w sytuacji, gdy firma będąca płatnikiem VAT sprzedaje towary (lub świadczy usługi) różnego rodzaju, objęte różnymi stawkami VAT, w tym i stawką „zw.”? Czym jest wskaźnik VAT?
Przykład
Przedsiębiorca jest agentem ubezpieczeniowym i prowadzi księgarnię. Usługi ubezpieczeniowe objęte są stawką zwolnioną a sprzedaż książek (oraz innych przedmiotów, które zazwyczaj w księgarni można kupić) objęte są stawkami VAT innymi niż „zw.”. Taka firma rozlicza VAT z faktur kosztowych w sposób szczególny.
  1. Koszty związane z prowadzeniem księgarni (czyli związane wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną). Odliczamy VAT na zasadach ogólnych.
  2. Koszty związane ze świadczeniem usług agenta ubezpieczeniowego (czyli związane ze sprzedażą wyłącznie zwolnioną). Nie odliczamy podatku VAT wcale. Faktura jest kosztem w KPiR w kwocie brutto.
  3. Koszty ogólne prowadzenia firmy, których nie można wprost przypisać do żadnego z typów sprzedaży. Telefon, obsługa księgowa, materiały biurowe itp., od takich wydatków mamy prawo odliczyć podatek VAT, ale proporcjonalnie.

Proporcjonalne odliczenie

Jeżeli zaczynamy działalność, w której prowadzić będziemy sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną jednocześnie, to zwracamy się do naszego US o przyznanie wskaźnika VAT. Według tego wskaźnika będziemy odliczać podatek VAT z faktur kosztowych. Na koniec roku mamy obowiązek obliczyć rzeczywistą proporcję sprzedaży.

Wzór na wyliczenie wskaźnika:

Wskaźnik VAT = A / B

gdzie:
  • A – wartość sprzedaży opodatkowanej stawkami VAT innymi niż „zw.”,
  • B – wartość sprzedaży całkowitej (sprzedaż opodatkowana + sprzedaż zwolniona).
Przy wyliczaniu wskaźnika nie bierzemy pod uwagę:
  • sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji i używanych przez podatnika na potrzeby działalności,
  • sporadycznych transakcji dotyczących nieruchomości,
  • sporadycznych transakcji pośrednictwa finansowego,
  • transakcji wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12, 38-41, w zakresie, w jakim mają charakter pomocniczy. Dotyczy to głównie obrotu środkami pieniężnymi czy zarządzania funduszami.
Jeżeli rzeczywista proporcja naszej sprzedaży będzie inna, niż ta przyznana przez US, to konieczna będzie korekta. Na szczęście korektę robimy tylko raz w roku i wykazujemy ją np. w styczniowej deklaracji VAT, jeśli podatnik rozlicza się miesięcznie. Wskaźnik rzeczywisty za miniony rok staje się nominalnym na nowy. Będziemy odliczać podatek VAT z kosztów pośrednich wg nowego wskaźnika. Po zakończeniu roku wyliczymy rzeczywisty i dokonamy stosownej korekty.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce