Zakładanie działalności w trakcie roku


Wiemy już, co chcemy oferować klientowi. Mamy pieniądze na pierwsze wydatki. Wiemy jaką wybrać formę działalności i sposób opodatkowania. Czy trzeba czekać do pierwszego stycznia z rejestracją? Nie, mamy prawo założyć firmę w dowolnym czasie. Ma to jednak swoje konsekwencje.

VAT

Należy wyliczyć indywidualny próg przejścia na VAT. Kwota zwolnienia dotyczy całego roku i jeśli zaczniemy w trakcie, to kwota zwolnienia jest proporcjonalna. Dzielimy kwotę przez ilość dni w roku i mnożymy przez ilość dni od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku. Brzmi strasznie, ale liczy się pięć sekund.

Podatek dochodowy

Kwota wolna od podatku. Jest ona jedna na człowieka na cały rok. Do tej pory pracodawca, co miesiąc, po kawałku tę kwotę wolną odliczał. Teraz, jak zaczynamy działalność i będziemy rozliczać się na zasadach ogólnych, to przy obliczaniu podatku trzeba od nowa odejmować całą kwotę wolną. Należy się spodziewać dopłaty w deklaracji rocznej.

ZUS

Jeżeli działalność zaczniemy w trakcie miesiąca, to składki ZUS za pierwszy miesiąc będą mniejsze.F jak firma, F jak fajne życie